Wspólnymi siłami będą zarybiać Odrę
Celem programu, na który w sumie jest 14 milionów złotych, jest między innymi zarybienie zatrutej latem rzeki. To środki które zostaną rozdysponowane przez pięć wojewódzkich oddziałów Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
- Najwięcej z tej puli trafi na Dolny Śląsk - mówi prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Łukasz Kasztelowicz:
Wojewoda dolnośląski, Jarosław Obremski, ocenia, że - dziś stan rzeki jest dobry, ale w przyszłości powinny powstać punkty stałego monitorowania wody:
Na dolnośląskim odcinku Odry podczas sierpniowego zatrucia wyłowiono około 20 ton śniętych ryb. Program zarybiania jest zaplanowany na lata 2022-2025. O pieniądze będą mogły wnioskować podmioty uprawnione do zarybiania, w tym m.in. uczelnie i instytuty badawcze, organizacje pozarządowe i społeczne, organizacje producentów ryb, organy administracji publicznej lub parki narodowe – do ochrony ryb na swoim terenie.
Dziś w Radiu Wrocław będziemy rozmawiać o pomysłach na odrodzenie rzeki i wnioskach z sierpniowej katastrofy ekologicznej. Wędkarze przyznają, że ryb jest zdecydowanie mniej niż przed wakacjami:
Ekspertów zapytamy o to, czy ryby z Odry są już bezpieczne do jedzenia, czy może lepiej wstrzymać się z ich łowieniem? Porozmawiamy także o tym, co zrobić, żeby nie powtórzyła się sierpniowa katastrofa.
POSŁUCHAJ RELACJI ELŻBIETY OSOWICZ:
Cz. 1
Cz. 2
O temacie rozmawialiśmy też w programie Wieczór zDolnego Śląska z gośćmi:
- Krzysztof Smolnicki, Fundacja Ekorozwoju
- Paweł Czyszczoń, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
- Łukasz Michalski, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.