Wrocław stolicą polskiego feminizmu. W Hali Stulecia trwa Kongres Kobiet
W czasie Kongresu organizowane są debaty, wykłady i warsztaty - między innymi o ekologii, feminizmie, edukacji czy praworządności. Kongres jest otwarty dla wszystkich chętnych po wcześniejszej rejestracji, wpłynęło niemal 3 tys. zgłoszeń:
W Hali można spotkać m.in. "matki założycielki" - Henrykę Bochniarz i Magdalenę Środę, a także Agnieszkę Holland, Joannę Kos-Krauze czy Dominikę Kulczyk. Hasło przewodnie to „Moc jest w nas. Kobiety na rzecz pokoju, równości, klimatu i demokracji”. Podczas porannego wystąpienia Dominika Kulczyk z Okresowej Koalicji, czyli zrzeszenia organizacji i ekspertek, które zajmują się normalizacją tematu miesiączki, zapowiedziała rozpoczęcie zbiórki podpisów nad projektem ustawy obywatelskiej:
Po zebraniu 100 000 podpisów, projekt ma zostać złożony w polskim parlamencie. Podstawowym postulatem jest bezpłatny dostęp do środków menstruacyjnych oraz edukacji na temat zdrowia menstruacyjnego we wszystkich polskich szkołach. Z badań Kulczyk Foundation wynika, że ponad połowa polskich nastolatek przynajmniej raz nie poszła do szkoły z powodu okresu. Jedna trzecia z nich nie jest przygotowana na nadejście pierwszej miesiączki, a co piąta - musiała zwolnić się z lekcji z powodu braku środków higieny menstruacyjnej.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.