Samorządowcy z całej Polski protestują w Warszawie. Nie chcą ciemności dla swoich mieszkańców
– Stajemy w obronie naszych mieszkańców i nie pozwolimy na obniżenie jakości ich życia. Domagamy się realnej ceny prądu dla mieszkańców i przedsiębiorców, aby nie musieć wyłączać światła, ogrzewania czy zwalniać ludzi - mówi Jacek Karnowski, prezes Ruchu Samorządowego Tak! Dla Polski, prezydent Sopotu. - Zabrali nam sanepidy i wybuchła pandemia - zwrócili się do nas o pomoc. Próbowali scentralizować pomoc dla uchodźców z Ukrainy – ostatecznie to samorządcy z mieszkańcami swoim miast i NGOsami pomagali w kryzysie. Czy Polska ma być zcentralizowanym krajem zarządzanym z wilii na Żoliborzu? Jedno co ten rząd potrafi to nas straszyć. Straszy minister Czarnek, Ziobro, Kaczyński, a teraz Sasin. Od tego cieplej w naszych domach nie będzie. Możecie jednak coś rozpalić. Możecie rozpalić olbrzymi opór obywateli, który was zmiecie z tej sceny politycznej za rok! – mówił prezydent Sopotu podczas protestu.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia: - Chciałbym poprosić polski rząd o dwie rzeczy. Po pierwsze: przestańcie nas straszyć komisarzami ilekroć interweniujemy w imieniu naszych mieszkańców. Jesteśmy tu w ich imieniu i to oni zdecydują o tym, kiedy zakończymy służbę dla naszych małych ojczyzn. Druga prośba: pozwólcie nam wypełniać mandat samorządowca. Jesteśmy po to, aby służyć, a nie by się nami wysługiwano. Służyliśmy w czasie pandemii, w kryzysie uchodźczym, będziemy także teraz z naszymi mieszkańcami. Proszę się nami nie wysługiwać. Apelujemy o partnerstwo i poważne traktowanie.
Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker ocenił na briefingu prasowym że piątkowy protest samorządowców był polityczny, podnoszono na nim postulaty "związane ze zmianą władzy, antyrządowe", a on przebywając w siedzibie kancelarii premiera nie doczekał się żadnej petycji, czy listu zwierającego "jakieś punkty, które są propozycją rozwiązania sytuacji". Zaznaczył, że w środę odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu podczas którego "będą przedstawione rozwiązania dotyczące przede wszystkim dystrybucji węgla".
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.