TOP5 dolnośląskich pasjonatów historii [GŁOSOWANIE]
Głosowanie potrwa do soboty 15 października, do godziny 15:30. Codziennie można oddać głos. Zwycięża grupa, która uzbiera najwięcej punktów. Głosy oddawane z adresów IP będących węzłami sieci TOR oraz serwerami proxy oraz głosy oddane przez roboty będą usuwane.
Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamienieckiej
W zasobach Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamienieckiej znajdziemy praktycznie wszystko co jest związane z historią i Gminą Kamieniec Ząbkowicki. Wszystko za sprawą ponad 40-letniej działalności i zaufania, jakie członkowie stowarzyszenia zyskali wśród mieszkańców. Odwiedzając niewielkie muzeum prowadzone przez Towarzystwo trafimy na prawdziwe rarytasy i pełen przekrój dziejów. Od wyposażenia stajni, przez przedmioty medyczne, sprzęt codziennego użytku z poprzedniej epoki, dawne matryce, rodzinne pamiątki czy nawet akcesoria branży funeralnej. Po podzielonych tematycznie izbach, w sezonie turystycznym bezpłatnie oprowadzają członkowie stowarzyszenia. Ich zbiory robią ogromne wrażenie, a i tak nie wszystkie są w stanie zaprezentować.
Głogowski Ruch Odkrywców Tajemnic
Stowarzyszenie założyło w 2011 roku kilkunastu regionalistów- amatorów i kolekcjonerów przeróżnych przedmiotów, którzy zafascynowani historią Głogowa spotykali się, by o tej historii mówić i ją zgłębiać. Ale te głogowskie tajemnice odkrywają także w terenie.. a nie tylko siedząc z nosem w książkach. Mają dziś pod opieką choćby pięć schronów bojowych z dawnej linii obrony zwanej: "Oderstellung", które własnymi rękami w wolnym czasie remontują i przygotowują dla odwiedzających. Poza tym prowadzą legalne poszukiwania archeologiczne na terenie miasta, a później wszystkie te odkryte przez siebie tajemnice spisują dla potomnych.
Portal historyczny liegnitz.pl
fot Foto: Piotr Kanikowski
Portal historyczny liegnitz.pl od pierwszych dni wzbudził olbrzymie zainteresowanie mieszkańców Legnicy. No bo kto nie chciałby zobaczyć, jak sto lat temu wyglądało jego miasto? To właśnie tam można nie tylko obejrzeć swoją kamienicę sprzed wieku, ale czasem nawet przeczytać, kto w niej mieszkał. Imponująca popularność witryn szybko przełożyła się na praktyczne działania w realnym świecie. I nie chodzi jedynie o dokumentowanie świata, który odchodzi. Twórcy portalu m. in. zabezpieczyli sporą część dawnych nagrobków, dzięki czemu na legnickim cmentarzu komunalnym powstało lapidarium. Przykładów jest znacznie więcej...Foto: Piotr Kanikowski
Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej w Sobótce
Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej w Sobótce działa od 9 lat - by gromadzić i opracowywać zdjęcia, dokumenty, relacje mówionych i pisane. "Utrwalając to, co znane, przybliżamy to, co nigdy lub nie zawsze było dostępne dla szerszego grona odbiorców. Utrwalając to, co nieznane, odkrywamy historię, aby była na wyciągnięcie ręki" - wyjaśnia twórca archiwum, szef Ślężańskiego Centrum Kultury w Sobótce Michał Hajdukiewicz. Projekt koordynuje od początku Biblioteka Publiczna/Ślężański Ośrodek Kultury w ramach nawiązanej współpracy z Fundacją Ośrodka KARTA z Warszawy. Cyfrowe Archiwum jest częścią ogólnopolskiego systemu Cyfrowych Archiwów Tradycji Lokalnej.
Stowarzyszenie Dom Kołodzieja ze Zgorzelca
Stowarzyszenie Dom Kołodzieja ze Zgorzelca zajmuje się historyczną zabudową sudecką, ratowaniem domów przysłupowych, ich promowaniem, tworzeniem nowych projektów takich domów, ale też ich historią. To coś więcej niż towarzystwo regionalne.
Stowarzyszenie pomaga ratować stare domy, zdobywać na to pieniądze. W Bogatyni tak stało się w starej piekarni, której kiedyś lokatorzy, a obecnie właściciele podjęli się remontu, choć nowego domu tuż obok zdecydowali się nie kończyć, by całe siły poświęcić zabytkowi. Organizacja pomaga właścicielom domów przysłupowych w całych Sudetach, zorganizowała konkurs architektoniczny na nowe domy przysłupowe i ma gotowe projekty, namówiło gminę Wleń, by nowe świetlice wiejskie wybudować jako "przysłupy". Postawiło sobie też za cel przywrócić do życia całe Wigancice, wieś, której już nie ma. Stowarzyszenie Dom Kołodzieja organizuje tam jednak zjazdy byłych mieszkańców.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.