Do uzgodnienia trafił projekt rozporządzenia ws. świadczeń w związku z sytuacją ekologicznej na Odrze
Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia podmiotów, którym przysługuje jednorazowe świadczenie pieniężne przeznaczone na ograniczenie niektórych skutków ekonomicznych sytuacji ekologicznej na rzece Odrze opublikowano we wtorek na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji z adnotacją: skierowane do uzgodnień.
Na początku września Sejm uchwalił ustawę o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze. Na wypłatę jednorazowego świadczenia w wysokości 3010 zł na pracownika będą mogły liczyć firmy, które w sierpniu zanotowały spadek przychodów powyżej 50 proc. W ustawie zapisano, że krąg podmiotów, wraz z kodami PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności), którym będzie przysługiwać jednorazowe świadczenie, zostanie wyszczególniony w rozporządzeniu Rady Ministrów.
W ubiegłym tygodniu ustawa była przedmiotem prac Senatu. W związku z zaproponowaniem przez Senat poprawek do ustawy, została ona skierowana z powrotem do Sejmu.
Zgodnie z projektem rozporządzenia listę kodów PKD podmiotów, którym przysługuje wsparcie oraz listę powiatów, na których działają, zawarto w załącznikach do niego.
W województwie dolnośląskim są to powiaty: głogowski, górowski, legnicki, lubiński, oławski, średzki, trzebnicki, wołowski, wrocławski oraz miasta na prawach powiatu Legnica i Wrocław. W woj. lubuskim są to powiaty: gorzowski, krośnieński, nowosolski, słubicki, sulęciński, wschowski, zielonogórski oraz miasta na prawach powiatu Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra. W woj. opolskim są to powiaty: brzeski, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, opolski i miasto na prawach powiatu Opole. W woj. śląskim są to powiaty: raciborski i wodzisławski. W woj. zachodniopomorskim są to powiaty: goleniowski, gryfiński, kamieński, myśliborski, policki, sławieński oraz miasta na prawach powiatu Szczecin i Świnoujście.
Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z mocą od dnia 1 sierpnia 2022 r.
"Krótkie vacatio legis wynika z konieczności natychmiastowego umożliwienia beneficjentom ustawy wypłaty jednorazowego świadczenia" - wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.
Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie w próbkach wody z rzeki znalazł tzw. złote algi, których zakwit może spowodować pojawienie się toksyn zabójczych dla ryb i małży. Obecność toksyn potwierdziły badania gdańskich naukowców. Badania porównawcze wykonały też laboratoria w Czechach, w Anglii i w Holandii; czeskie wyniki są porównywalne z polskimi.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.