Projekt Unbroken: Trójstronne spotkanie Wrocław–Lwów-Breda
Wrocław wspiera utworzenie we Lwowie Krajowego Centrum Rehabilitacyjnego UNBROKEN. Oba miasta współpracują ze sobą od 20 lat (porozumienie o współpracy pomiędzy Lwowem i Wrocławiem, zostało podpisane 27 czerwca 2001 roku). Teraz Wrocław buduje formalne połączenie między Lwowem a Bredą, które umożliwi nie tylko pomoc uchodźcom, ale realne wsparcie w konkretnych projektach edukacyjnych, czy biznesowych. W spotkaniu wzięli udział Andrij Sadovyj – Mer Lwowa, Boaz Adank - wiceburmistrz Bredy (holenderskiego miasta partnerskiego Wrocławia) i Jacek Sutryk -prezydent Wrocławia.
- Pamiętamy o Ukrainie, pamiętamy o ofiarach tej wojny. Andrij Sadowy rozpoczął we Lwowie niezwykle ważny projekt, który pomoże setkom tysięcy ludzi. Byłem w tym szpitalu dwa miesiące temu. Widziałem jak potrzebne jest tam profesjonalne wsparcie. Działając razem, możemy skutecznie pozyskiwać fundusze na realną pomoc - mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Szacuje się, że około 100 tys. Ukraińców potrzebuje już teraz zaopatrzenia w protezy, a kolejny milion rehabilitacji.
- Lwów jest miastem, do którego od początku agresji Rosji na Ukrainę trafiają ofiary działań wojennych. Są to przede wszystkim cywile: osoby starsze, kobiety i dzieci z zaatakowanych przez rosyjskie wojsko miast, miasteczek i wsi. Moim najpoważniejszym zadaniem jest pomoc osobom wewnętrznie przesiedlonym i ochrona mieszkańców – mówił w czasie spotkania w Karpaczu Andrij Sadowy, mer Lwowa.
Spotkanie w czasie Forum Ekonomicznego było kontynuacją prac nad memorandum trójstronnym Wrocław-Lwów-Breda. To dokument, który precyzuje zakres pomocy dla Lwowa, zarówno jeśli chodzi o bieżące potrzeby – wsparcie uchodźców, wspólne opracowanie wniosku do Unii Europejskiej w zakresie wsparcia obszarów miejskich, czy działania długofalowe – np. wsparcie Ukrainy w procesie wejścia do Wspólnoty i wspólne działanie na rzecz Budowy Krajowego Centrum Rehabilitacji we Lwowie.
- Będziemy wspierać projekt UNBROKEN. Zrobimy wszystko, aby plan budowy szpitala rehabilitacyjnego został zaprezentowany w każdym holenderskim mieście – zapewniał Boaz Adank, wiceburmistrz Bredy.
Aby usprawnić zbiórkę niezbędnych funduszy, władze Lwowa zdecydowały o powołaniu międzynarodowej fundacji, jej siedzibą będzie prawdopodobnie Polska. Działające w poszczególnych państwach oddziały będą mogły zajmować się pozyskiwaniem niezbędnych do realizacji projektu UNBROKEN funduszy. https://unbroken.org.ua/
Szacowany koszt budowany Centrum to 77 mln euro.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.