Wydłużono termin składania ofert w przetargu na budowę nowego szpitala onkologicznego
Nowy Szpital Onkologiczno-Pulmonologiczno-Hematologiczny ma powstać przy ul. Kosmonautów. W obiekcie pod wspólnym szyldem DCOPiH będą funkcjonować połączone już w minionym roku trzy jednostki lecznicze: Dolnośląskie Centrum Onkologii, Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc i Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku. W ramach szpitala zostanie również uruchomione pierwsze na Dolnym Śląsku Centrum Raka Tarczycy.
Paweł Zawadzki, zastępca dyrektora ds. rozwoju Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu (DCOPiH), podkreślił, że termin składania ofert w przetargu na budowę nowego szpitala został wydłużony, aby "zwiększyć konkurencyjność i umożliwić przystąpienie do przetargu jak największej liczbie potencjalnych wykonawców".
"Wychodzimy naprzeciw zmieniającej się sytuacji na rynku budowlanym, część firm dopiero teraz podjęła decyzje o wzięciu udziału w przetargu. Wzrost zainteresowania związany jest również ze stabilizacją cen na rynku materiałów budowlanych. Do tej pory ryzyka związane z niekontrolowanym wzrostem cen oraz odpływem pracowników stanowiły istotną przeszkodę w sporządzaniu ofert i trudne do wyceny ryzyko kontraktu. Rzetelne przygotowanie oferty przez wykonawców wymaga czasu i odpowiednich zasobów" - tłumaczył Zawadzki.
Proces wyłonienia wykonawcy tej inwestycji rozpoczął się w lutym tego roku. Zaproszenie do składania ofert skierowane zostało do pięciu firm: Konsorcjum WARBUD SA, Konsorcjum STRABAG Sp. z o.o., Konsorcjum PORR SA, Konsorcjum VAMED POLSKA Sp. z o.o. i SINOHYDRO Corporation Limited. Firmy te zostały wyłonione w pierwszym etapie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, następnie przeprowadzono z nimi sześć rund dialogu konkurencyjnego. W połowie kwietnia Dolnośląski Urząd Marszałkowski poinformował, że jedyną ofertę w przetargu złożyło Konsorcjum PORR SA, które wyceniło budowę szpitala na 1,42 mld zł. Suma ta była wówczas dwukrotnie wyższa niż zakładane koszty budowy szpitala.
W maju ogłoszono kolejny przetarg i poinformowano, że zarząd województwa dolnośląskiego zadecydował o zwiększeniu o 250 mln zł nakładów na tę inwestycję. Obecnie kwota, która ma być przeznaczona na budowę nowego szpital przekracza miliard złotych.
Budynek nowego szpitala ma mieć pięć kondygnacji, w tym jedną podziemną. Szpital będzie dysponował 671 łóżkami, 73 gabinetami badań w poradniach i 14 salami operacyjnymi. Planowany termin uruchomienia placówki to 2027 r. Inwestycji finansowana jest z budżetu samorządu województwa dolnośląskiego i budżetu państwa.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.