"Temat rzeka". Za nami Europejska Noc Literatury
Europejska Noc Literatury (ENL) to organizowane w różnych europejskich miastach święto czytelników, którzy tego wieczoru usłyszeć mogą prozę w interpretacjach twórców kultury, a przy okazji odwiedzić przestrzenie miasta, które często na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających. Formuła ENL od pierwszej edycji pozostaje niezmienna: fragmenty dziesięciu książek czytane są przez dziesięć postaci polskiej kultury w dziesięciu lokalizacjach wybranego osiedla Wrocławia.
Program tegorocznej edycji literackiego święta przygotował pisarz, felietonista, tłumacz i literaturoznawca Michał Rusinek. - Zaproponowanym przez kuratora hasłem, które połączy 10 tekstów nadchodzącej odsłony ENL, jest "Temat rzeka", które rozumiane będzie tu zarówno dosłownie, jak i metaforycznie - mówiła jeszcze przed imprezą Romana Pomianowska, wiceszefowa Wrocławskiego Instytutu Kultury:
- Główną osią wydarzenia jest ulica Piłsudskiego - dodawała Romana Pomianowska:
Czytań można było wysłuchać m.in. w dwóch przestrzeniach położonych w zabudowie postindustrialnej. W klubie muzycznym Transformator przy ul. Tęczowej fragment "Domu kłamczuchów" węgierskiego mistrza nowelistyki Dezső Kosztolányi'ego zinterpretowała Agata Buzek, a przy ul. Lelewela, we Wrocławskiej Drukarni Naukowej PAN, Marek Kalita przeczytał opowiadania amerykańskiego klasyka grozy Edgara Allana Poe ("Opowiadania prawie wszystkie").
Uczestnicy ENL mieli także okazję odwiedzić znajdujące się w granicach osiedla dworce kolejowe. W niedostępnej na co dzień sali sesyjnej na I piętrze dworca Wrocław Główny usłyszeć można było Aleksandrę Konieczną i fragment ekologicznego reportażu poetyckiego "Podziemia. W głąb czasu" Roberta MacFarlane'a, z kolei na peronie Dworca Świebodzkiego Jacek Beler przeczytał opowiadania z "Kronik beskidzkich i światowych" Andrzeja Stasiuka. W plenerze czytania odbyły się także w parku Lesława Węgrzynowskiego – tam Tomasz Schuchardt przeczytał fragment osadzonej na kanadyjskiej prowincji powieści "Nikolski" Nicolasa Dicknera.
Kolejnymi przystankami na trasie były: położona w sercu placu Muzealnego "tysiąclatka", czyli Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 13, gdzie Małgorzata Potocka zinterpretowała powieść "Kobold" Radki Denemarkovej, i pałac Schaffgotschów przy ul. Kościuszki, w którym pojawił się Maciej Zakościelny z fragmentem uhonorowanej Nagrodą Nobla powieści "Błogosławieństwo ziemi" Knuta Hamsuna. W szkole tańca "No Limits" przy ul. Tęczowej wysłuchać można było Mariusza Bonaszewskiego i fragmentu ze zbioru opowiadań Kornela Filipowicza "Formikarium, czyli w moim świecie mrówek".
Można było się spotkać także z Aleksandrą Popławską, która w lustrzanym patio Retro Office House przy ul. Komandorskiej przeczytała opowiadającą o pograniczu rosyjsko-chińskim książkę Colina Thubrona "Amur. Między Rosją a Chinami". Szczególną lokalizacją dla ENL stał się plac Kościuszki – została tam zlokalizowana strefa literackiego relaksu. W jej ramach pisarka, działaczka społeczna i publicystka Sylwia Chutnik przeczytała fragment książki "Grand Union" Zadie Smith.
Czytania rozpoczynały się co 30 minut między godziną 18.00 a 22.30. Udział we wszystkich wydarzeniach był bezpłatny. Organizatorem Europejskiej Nocy Literatury jest Wrocławski Instytut Kultury.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.