Odra wysycha. Lasy łęgowe zagrożone
Taka sytuacja to nie tylko kłopoty z żeglugą. Ma to zagrażać przede wszystkim bioróżnorodności w tamtejszych lasach łęgowych, które zamieszkuje ponad 80 chronionych gatunków roślin i zwierząt. Przyrodnicy nie mają wątpliwości, że konieczne jest podjęcie konkretnych działań. O trudnej sytuacji mówi Jarosław Paczkowski prezes stowarzyszenia Kraina Łęgów Odrzańskich.
- Wahania wody są w ciągu doby prawie dwa metry. Dzisiaj postawisz łódkę jutro ona może być na mieliźnie. Pojutrze może być w Chobieni, bo nurt zabierze. Były takie przypadki. Powinniśmy się skupić na tym, żeby tę wodę, jeżeli się pojawia, żeby ją magazynować.
Stowarzyszenie podkreśla jednak, że ma w tej kwestii związane ręce. Patryk Bałajewicz z biura prasowego wrocławskiego oddziału Wód Polskich zapewnia, że nieustannie podejmują działania i inwestują niemałe pieniądze by przeciwdziałać skutkom suszy.
- Wrocławski oddział wód polskich aktywnie uczestniczy w projektach ograniczających skutki suszy. Od 2018 roku trwa budowa czterech suchych zbiorników przeciwpowodziowych, będą one pełnić funkcje zarówno przeciwpowodziowe jak i retencyjne.
Z informacji jakie przekazują Wody Polskie kluczowa dla poprawy sytuacji na Odrze w Ścinawie będzie także budowa stopni wodnych. Tyle, że ten obiecany stopień ma powstać w Ścinawie do 2027 roku. Przyrodnicy obawiają się, że do tego czasu w krainie łęgów odrzańskich dojdzie do nieodwracalnych zmian.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.