Pisklęta kilkunastu gatunków wykluły się we wrocławskim zoo
Jak poinformowała w środę PAP Weronika Skupin z Wydziału Marketingu ZOO Wrocław, we wrocławskim ogrodzie zoologicznym trwa prawdziwy ptasi baby boom.
W tym roku po raz kolejny wykluł się dzioborożec palawański, a Zoo we Wrocławiu pozostaje jedynym ogrodem na świecie, któremu z sukcesem udało się rozmnożyć ten gatunek. „19 lipca młody i jego matka wydostały się z dziupli. Spośród czterech jaj, które zaobserwowaliśmy na kamerze umieszczonej w gnieździe, prawdopodobnie tylko trzy były zapłodnione. Odchowało się jedno pisklę. Samiec karmił pisklę i jego mamę przez mały otwór wlotowy” – wyjaśniła Skupin.
Dodała przy tym, że inne dzioborożce mieszkające w Ptaszarni: dzioborożce białodziobe, także mogą doczekać się pisklęcia. „Samica zaczyna się zamykać w gnieździe, gdzie złoży jaja. W tym pawilonie czekamy jeszcze na korońce oraz arasari czarnogłowe” – powiedziała.
W Ptaszarni po raz pierwszy w hodowli wrocławskiego zoo przyszły na świat papużki ostrosterne. „Te pochodzące z południowo-wschodniej Australii papugi są bardzo rzadkie w naturze” – wskazała Skupin. Z kolei w Afrykarium w ostatnim czasie wykluła się czapla złotawa. W pawilonie Kongo można spotkać także młode bączki, oraz - po raz pierwszy urodzone we wrocławskim zoo - dwa sierpodudki purpurowe.
Skupin zaznaczyła, że wielkim sukcesem hodowlanym zoo jest odchowanie dwóch piskląt podgorzałki zielonogłowej. „Samica złożyła kilka jaj, niestety dwa z nich były pęknięte. Opiekunowie ptaków postanowili zainterweniować i wspomóc ptaki w kluciu, wydostając je ze skorupki. To skomplikowany proces, ponieważ pisklę nadal jest połączone naczyniami krwionośnymi ze skorupką. Wszystko się udało, a pisklęta przebywają obecnie w odchowalniku w naszej Ptaszarni, gdzie panują dla nich odpowiednie warunki” – wyjaśniła. Zwróciła uwagę, że podgorzałka zielonogłowa to rzadki gatunek w ogrodach zoologicznych, krytycznie zagrożony wyginięciem.
W wolierze przy północnej ścianie zoo wykluł się także pierwszy szczudłak o charakterystycznych długich nogach. Na wybiegu żurawi mandżurskich można z kolei podziwiać młodego pisklaka. Jest to pierwsze wyklucie się tego ptaka we wrocławskim zoo. W Odrarium - po raz pierwszy w Polsce – wykluły się także kaczki edredony zwane miękkopiórami, słynące z drogiego puchu.
Młodych doczekały się także bażanty syjamskie – duże ptaki występujące na Półwyspie Indochińskim oraz ibisy grzywiaste – upierzone na czarno i występujące między innymi na skalistych wybrzeżach Turcji i Maroka.
Na staw w starej części ogrodu wypłynęło pięć małych łabędzi czarnoszyich. Z kolei na zapleczu ręcznie odchowywany był pisklak nandu Darwina, który niebawem trafi na wybieg.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.