ROR: Afazja, jak ją rozpoznać?
Jak ją rozpoznać i gdzie szukać pomocy? O to pytają rodzice dzieci z afazją, czyli zburzeniami mowy. Specjaliści zwracają uwagę na wczesne rozpoznanie choroby, bo dzięki temu terapia może przynieść lepsze efekty.
Logopeda, Marta Okupnik, z jedynego na Dolnym Śląsku Ośrodka Psychiatrii i Zaburzeń Mowy dla Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu, przyznaje - jest jeszcze dużo do zrobienia.
Agnieszka, mama 8. letniej Helenki z Wrocławia, starała się zapisać córkę do prywatnej szkoły, ale w kilku placówkach usłyszała odmowę.
Ostatecznie dziewczynka została przyjęta do publicznej szkoły, do klasy integracyjnej.
We Wrocławiu dzieci i uczniowie z niepełnosprawnością ruchową, w tym afazją, objęte są kształceniem specjalnym w przedszkolach i szkołach integracyjnych lub z oddziałami integracyjnymi. Ponadto, każde dziecko, bez względu na rodzaj niepełnosprawności, może kształcić się w szkole ogólnodostępnej na zasadzie edukacji włączającej, która ma na celu wyrównywanie szans edukacyjnych tych dzieci.
W placówkach prowadzonych przez Miasto Wrocław jest łącznie 474 dzieci i uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność ruchową, w tym afazją, oraz 185 dzieci i uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, wśród których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność ruchowa, w tym afazja (dane z SIO na dzień 17.07.2022 r.). Przepisy oświatowe nie wyodrębniają afazji jako osobnego rodzaju niepełnosprawności.
Pomoc nauczyciela dla uczniów z niepełnosprawnością ruchową, w tym afazją, zatrudnia się dodatkowo w przedszkolach specjalnych, przedszkolach ogólnodostępnych z oddziałami specjalnymi, a także w klasach I-IV szkół podstawowych specjalnych oraz szkół podstawowych ogólnodostępnych z oddziałami specjalnymi.
Rodzic dziecka z afazją może zgłosić się po pomoc do poradni psychologiczno-pedagogicznej, odpowiedniej ze względu na placówkę, do której uczęszcza dziecko/uczeń lub ze względu na miejsce zamieszkania w przypadku, gdy dziecko nie uczęszcza do przedszkola:
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1 ul. Kościuszki 31/1 (Rejon Stare Miasto)
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 ul. Jedności Narodowej 117 (Rejon Śródmieście)
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 4 ul. Jemiołowa 59 (Rejon Fabryczna)
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 5 ul. Czajkowskiego 28(Rejon Psie Pole)
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 9 ul. Krakowska 102 (Rejon Krzyki)
POSŁUCHAJ:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.