Właścicielka kopalni w Złotym Stoku z prestiżową europejską nagrodą
Dokumenty musiały być obszerne i dokładne. Były też skrupulatnie sprawdzane, wraz z wizytą przedstawiciela komisji w Złotym Stoku. - To cenna nagroda spinająca klamrą działania, które są moją pasją - mówi laureatka, Elżbieta Szumska:
- dodawała Małgorzata Dziczkowska - córka, która wraz z siostrą i ekspertami przez kilka miesięcy przygotowywały dokumentację dokonań i tłumaczenia.
W połowie lat 90. Elżbieta Szumska postawiła wszystko na kopalnię, której akcjonariusze uważali, że nie ma potencjału turystycznego. Zastawiła wszystko, by nabyć udziały i ratować obiekt, będący świadectwem potęgi przemysłowej Złotego Stoku. Od ponad 20 lat prowadzi rodzinną firmę, która przemieniła kopalnię w znaną atrakcję. Firma jest największym pracodawcą w gminie. Stale rozwija obiekt i stara się odkrywać sekrety historii, jak choćby Sztolnię Ochrową, udostępnioną do zwiedzania kilka lat temu, po tym, gdy w historycznych materiałach źródłowych na jej obecność natrafiła Szumska. Dolnoślązaczka dotarła także do potomków rodziny Guttlerów, która zarządzała dawniej kopalnią. Wraz z przyjaciółmi spisała i opublikowała ich historię. Jest autorką i współautorką wielu publikacji o Złotym Stoku i okolicy. Zbiera wszelkie pamiątki związane z tym miasteczkiem. Na terenie kopalni utworzyła też muzeum.
POSŁUCHAJ MATERIAŁU NASZEGO REPORTERA:
Uroczyste wręczenie nagród zaplanowano we wrześniu, w Pradze, podczas Europejskiego Szczytu Dziedzictwa Kulturowego 2022.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.