Sportowcy i filmowcy będą wspierali rodziców autystycznych dzieci
Chcą, aby Zagłębie Miedziowe stało się ważnym ośrodkiem specjalizującym się w pomocy dla osób dotkniętych autyzmem. Dzieci, u których stwierdzono taką przypadłość, nie zawsze mogą liczyć na zrozumienie w swoim środowisku. - Przede wszystkim dlatego, że autystyczne dziecko... odbiera świat intensywniej - tłumaczy Marta, jedna z mam.
- Jest bardziej wrażliwe, jest bardziej podatne na bodźce zewnętrzne. Ma mocniej rozwinięty zmysł smaku, węchu, słuchu... Takie dzieci bardzo często źle reagują, że ktoś je dotknie. Nie lubią przytulania, co dla rodzica nie jest łatwe, kiedy własne dziecko nie chce się do niego przytulać.
Dzieci z autyzmem również o wiele silniej okazują swoje negatywne emocje. Dzięki wczesnej diagnozie i profilaktyce można nad tym zapanować. 15 lipca kampanię informacyjną rozpocznie specjalny mecz na stadionie w Lubinie. - Tydzień później sportowe gwiazdy z całej Polski pojawią się na murawie w Chocianowie - tłumaczy Paweł Masierak, szef projektu "Zobaczyć Lili".
- Turnieje, te mecze będą organizowane w całej Polsce. Pierwszy jest na Dolnym Śląsku, dlatego że Zagłębie Miedziowe staje się powoli "stolicą" polskiego autyzmu. Tutaj klub Zagłębie Lubin w piłkę nożną, czy MKS Zagłębie Lubin w piłkę ręczną, Ikar Legnica (piłka siatkowa) niezwykle w tym roku pomogli nam budować tę świadomość społeczną.
Projekt "Zobaczyć Lili" zakłada również realizację filmu fabularnego z udziałem znanych polskich aktorów. W odróżnieniu od amerykańskiego "Rain Mana" z Dustinem Hoffmanem, nasz obraz ma przedstawiać świat widziany oczyma dziecka - również utalentowanego.
POSŁUCHAJ WIĘCEJ:
cz. 1
cz. 2
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.