Wieczór zDolnego Śląska: Programy profilaktyczne są, ale chętnych na badania brak
Tylko w Centrum Medycznym Dobrzyńska we Wrocławiu jest realizowanych kilkanaście programów profilaktycznych. Jak mówi zastępca dyrektora Maciej Kamiński pacjenci są o nich stale informowani:
Rozpoczęty rok temu program Profilaktyka 40 Plus został przedłużony o kolejne sześć miesięcy, do tej pory skorzystało z niego około 600 tysięcy osób, Ministerstwo Zdrowia liczy na 2 miliony. Lekarze rodzinni mają dostać premie za kierowanie pacjentów na te badania. Resort zdrowia przewiduje także zachęty finansowe dla pacjentów.
Badania profilaktyczne (dla wybranych grup wiekowych) są dostępne, wystarczy z nich skorzystać. Niestety nadal zgłaszalność na niektóre z nich jest niska, np. z bezpłatnej cytologii na Dolnym Śląsku korzysta niecałe 20 procent uprawnionych pacjentek, brakuje chętnych na przesiewowe badanie płuc przy pomocy tomografu. Niewiele osób też skorzystało z ogólnopolskiego programu Profilaktyka 40 Plus - przyznaje rzeczniczka dolnośląskiego NFZ Anna Szewczuk- Łebska.
Ministerstwo Zdrowia przedłużyło trwający od roku program Profilaktyka 40 plus o kolejne 6 miesięcy, aby skorzystać z badań wystarczy online wypełnić formularz albo zatelefonować na infolinię NFZ.. Resort zdrowia zapowiada premie dla lekarzy promujących ten program.
POSŁUCHAJ CAŁEJ RELACJI ELŻBIETY OSOWICZ:
Posłuchaj programu Wieczór zDolnego Śląska:
- Agata Sławin, lekarz rodzinny Porozumienie Zielonogórskie
- dr Piotr Karniej Stowarzyszenie Menedżerów Opieki Zdrowotnej
Według danych NFZ w listopadzie 2021 roku na mammografię zgłosiło się tylko 34,9 proc. kobiet. Jeszcze gorzej jest z cytologią – tę zrobiło tylko 12,6 proc. uprawnionych. Z tym, że są powiaty, gdzie zgłaszalność nie przekracza 5 proc.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.