Ważki pod lupą specjalistów - Dolny Śląsk jednym z najsłabiej przebadanych terenów
Dolny Śląsk został wybrany na miejsce spotkania, bo pod względem ważek jest stosunkowo słabo poznany mówi Adam Tarkowski, przewodniczący sekcji odonatologicznej Polskiego Towarzystwa Entomologicznego. Dlatego badacze spędzili nieco czasu na przemkowskich mokradłach, gdzie zajmowali się tym, co lubią najbardziej, czyli pracą terenową:
Dolny Śląsk jest obecnie jednym ze słabiej poznanych pod względem występowania ważek regionów w Polsce, bo nie ma w naszym regionie wielu badaczy. Historycznie jest to zaś jeden z najważniejszych dla badaczy tych owadów regionów mówi Grzegorz Tończyk z Uniwersytetu Łódzkiego:
W Polsce występują 74 gatunki ważek. Wśród unikalnych dolnośląskich gatunków jest np. żagnica północna, której jedyne znane stanowisko w naszym kraju jest obecnie na Równi pod Śnieżką. Ważki są nie tylko pięknymi owadami, ale mogą być dla ludzi wskaźnikiem jakości środowiska. -Zalotka większa, jeśli występuje, wskazuje na obecność ubogich wód, które w naszym kraju są coraz rzadsze, mówi Paweł Buczyński z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie:
Wrocławski badacz ważek, Maciej Górka mówi, że jego pasja zaczęła się od fotografowania tych pięknych owadów, trwa już kilkanaście lat, a nadal są takie, które chciałby po prostu zobaczyć.
Wśród polskich ważek na Dolnym Śląsku można spotkać rzadkie gatunki jak miedziopierś górską, występującą w Polsce w Sudetach i Karpatach czy pozostałą po epoce lodowej jedynie w Karkonoszach żagnicę północną. Miłośnicy ważek maja jednak bardzo dobre warunki do ich poszukiwania także w samym Wrocławiu i okolicach.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.