Morawiecki: Solidarność Walcząca wydobywała z ludzi to, co najlepsze
14 działaczy opozycji niepodległościowej zostało dziś odznaczonych Krzyżami Wolności i Solidarności za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości oraz respektowanie praw człowieka w PRL. Wszystko z okazji obchodów 40. rocznicy powstania Solidarności Walczącej, które trwają przez cały weekend.
Wśród odznaczonych znaleźli się m.in Małgorzata Jaśkiewicz, która prowadziła podziemną pocztę „Solidarności Walczącej", czy Jarosław Broda - dziennikarz podziemia i uczestnik wielu protestów - dziś dyrektor programowy Radia Wrocław. Na uroczystości pojawił się także sam premier Mateusz Morawiecki:
Po uroczystości nadania odznaczeń Premier złożył wieniec na skwerze Kornela Morawieckiego, tuż obok siedziby Solidarności.
Premier Mateusz Morawiecki wspominał dziś we Wrocławiu swojego zmarłego 3 lata temu ojca - Kornela Morawieckiego. Premier podkreślał, że idee, które głosił wtedy jego ojciec są wciąż aktualne:
Zebrani na skwerze Kornela Morawieckiego usłyszeli jego głos - przemówienie z 2015 roku, kiedy opowiadał zebranym w Sejmie o potędze Solidarności i miłości do Polski:
Dziś w Centrum Historycznym Zajezdnia przy Grabiszyńskiej została też otwarta wystawa o wizycie Kornela Morawieckiego w USA. Jutro kolejny dzień świętowania okrągłego jubileuszu.
W południe Premier Mateusz Morawiecki odwiedził dolnośląski Henryków. Na terenie Klasztoru Księgi Henrykowskiej spotkał się z mieszkańcami. Szef rządu omówił obecną sytuację gospodarczą, jej przyczyny i plany jej poprawy. W swoim wystąpieniu premier zapowiedział m.in wsparcie dla kupujących węgiel, który wciąż jest jednym z głównych paliw w wielu biedniejszych domostwach
Jeden z mieszkańców regionu zapytał Premiera o pieniądze na kulturę. Mateusz Morawiecki zapewnił, że trwają rozmowy o zwiększeniu finansowania na ten obszar życia publicznego.
Zapytany o Krajowy Plan Odbudowy - szef rządu szacuje, że pierwsze transze pieniędzy trafią do Polski już pod koniec roku. Premier podkreślał także dalszą chęć poprawy systemu wymiaru sprawiedliwości, powołując się na przykład Niemiec, które przed laty lustrowały sędziów, pozostawiając jedynie 15% tych, którzy wymierzali sprawiedliwość wcześniej.
Premier opisał także starania rządu zmierzające do ustabilizowania złotówki. M.in interwencje w bankach co do oprocentowania lokat i depozytów. Szef rządu zachęcił ponadto do korzystania z Obligacji Skarbu Państwa.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.