Wrocław zyskał nowoczesny, wyspecjalizowany ośrodek, który będzie wspierał badania kliniczne
Na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu otwarto Centrum Wsparcia Badań Klinicznych wraz z Ośrodkiem Faz Wczesnych. Jacy chorzy mogą liczyć na pomoc w tym miejscu wyjaśnia dyrektorka tej instytucji Marta Duda -Sikula :
Centrum wraz z Ośrodkiem Faz Wczesnych posiada specjalistyczną kadrę oraz nowoczesne zaplecze badawcze. W skład tego zespołu wchodzą lekarze, pielęgniarki, specjaliści z farmacji i biotechnolodzy. Obecnie realizowanych jest 10 badań z zakresu kardiologii, onkologii i hematologii. -Chcemy, by badania kliniczne, których wyniki są dzisiaj podstawą rekomendacji terapeutycznych i diagnostycznych w medycynie, odbywały się tutaj na Uniwersytecie Medycznym We Wrocławiu, żeby one były inicjowane przez naszych naukowców - powiedział rektor prof. Piotr Ponikowski.
Ośrodek powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Agencji Badań Medycznych w wysokości 9 mln zł. O wyposażeniu tej nowej jednostki medycznej mówi jej dyrektorka Marta Duda -Sikuła.
Obecny na otwarciu Centrum Rektor UM prof Piotr Ponikowski podkreślił wagę badań klinicznych w całej strategii funkcjonowania Uniwersytetu Medycznego. -Mam nadzieję, że prowadzone tu badania przełożą się na praktykę kliniczną i zdrowie pacjentów, mówił Radiu Wrocław. Dodatkowo Centrum prowadzić będzie szkolenia dla naukowców.
Projekt rozpoczął się 1 stycznia 2020 roku, a obecnie rozpoczyna działalność kluczowy element centrum: Ośrodek Faz Wczesnych. Uruchomienie Ośrodka Faz Wczesnych umożliwia przełożenie odkryć laboratoryjnych na działania kliniczne, mające bezpośredni wpływ na opiekę zdrowotną. Prezes Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński podkreślił, że nowoczesne centrum we Wrocławiu jest pierwszym na Dolnym Śląsku, ale już siódmym w kraju, które powstały dzięki wsparciu ABM.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.