Gladiatory dla piłkarek ręcznych z dolnośląskich klubów
Kapituła złożona z dziennikarzy sportowych oraz ekspertów wyłoniła najlepsze szczypiornistki i trenerki, które otrzymały nominacje do Gladiatorów. Następnie wybór zwyciężczyń wkroczył w decydującą fazę. W każdej z kategorii o zwycięstwie decydowały same zawodniczki i sztaby szkoleniowe wszystkich klubów PGNiG Superligi Kobiet. Wyjątkową kategorią był natomiast Wybór Sezonu – nominowane były w niej szczypiornistki, które najczęściej wygrywały tytuł Zawodniczki Tygodnia. O zwycięstwie w tej kategorii zdecydowali kibice. Gladiator dla królowej strzelczyń trafił do zawodniczki, która w trakcie sezonu rzuciła najwięcej bramek.
Najwięcej Gladiatorów trafiło do Lubina
Aż pięć statuetek padło łupem reprezentantek MKS Zagłębia Lubin. Aktualne Mistrzynie PGNiG Superligi Kobiet zwyciężyły w kategoriach Bramkarka Sezonu, Środkowa Rozgrywająca Sezonu, Boczna Rozgrywająca Sezonu, Obrończyni Sezonu oraz Zawodniczka Sezonu.
Dwa Gladiatory powędrowały do Karoliny Kochaniak-Sali. Reprezentantka „Miedziowych” zwyciężyła w kategorii Boczna Rozgrywająca Sezonu oraz w tej najbardziej prestiżowej – Zawodniczka Sezonu. Dwie statuetki są zwieńczeniem świetnego sezonu w wykonaniu Kochaniak-Sali, która była motorem napędowym drużyny w drodze do drugiego mistrzostwa Polski z rzędu.
Najlepszą bramkarką została Monika Maliczkiewicz. Na uwagę zasługują jej efektowane parady, świetne ustawienie w bramce i równa forma prezentowana podczas całego sezonu. To trzeci rok z rzędu, kiedy Maliczkiewicz została bramkarką sezonu.
Również po raz trzeci Środkową Rozgrywającą Sezonu została Patricia Matiel. Reprezentantka Brazyli imponowała finezją i lekkością gry. Zawodniczka „Miedziowych” nie tylko potrafi stworzyć świetne sytuacje rzutowe, ale również doskonale asystuje i czyta grę.
To głownie dzięki niej wśród ekspertów utarła się teza, że MKS Zagłębie Lubin dysponuje najlepszą obroną w PGNiG Superlidze Kobiet – Joanna Drabik, która została Obrończynią Sezonu, przez cały sezon wykazywała się niezwykłą solidnością i skutecznością w obronie.
Trzy statuetki dla Eurobudu JKS Jarosław
Trzy Gladiatory otrzymały reprezentantki Eurobudu JKS Jarosław, z czego dwa trafiły do Magdy Balsam, która została Skrzydłową Sezonu oraz Królową Strzelczyń z imponującym bilansem 174 bramek w sezonie – co stanowi nowy rekord od czasu powstania PGNiG Superligi Kobiet. Balsam jest też królową 7-metra, rzucając w sezonie aż 62 bramki z rzutów karnych. Szczypiornistka zaliczyła rewaluacyjny powrót do drużyny, z miejsca stając się jej filarem.
Obrotową Sezonu została Sylwia Matuszczyk. Zawodniczka w sezonie 2021/2022 była kapitanem Eurobudu JKS Jarosław, a swoją grą wielokrotnie potwierdzała, że zasługuje na to miano. Skuteczne interwencje w obronie, boiskowy spryt i charakter oraz solidna gra na wysokim poziomie to atuty Matuszczyk, które pozwoliły jej sięgnąć po Gladiatora.
Dwie statuetki otrzymała również Paulina Wdowiak. To dla zawodniczki MKS FunFloor Perły Lublin drugi sezon w PGNiG Superlidze Kobiet. Już w pierwszym z nich pokazała na co ją stać, jednak pełnię jej możliwości mogliśmy oglądać podczas sezonu 2021/2022. Wdowiak wzorowo wykorzystała szansę, którą dostała w drużynie, co zostało docenione również przez kibiców. Bramkarka trzykrotnie została wybrana zawodniczką serii, co przełożyło się na Gladiatora w kategorii Wybór Sezonu. Zawodniczka z Lublina otrzymała również statuetkę za Odkrycie Sezonu, czyli najlepszą szczypiornistkę do 23. roku życia.
Trenerka Sezonu po raz trzeci
Dla Edyty Majdzińskiej to już trzeci Gladiator z rzędu w kategorii Trener Sezonu. Sterniczka KPR-u Gminy Kobierzyce pokazała jak zbudować drużynę, która nie opiera się na pojedynczych nazwiskach, a przede wszystkim tworzy zgrany i skuteczny kolektyw. Sezon 2021/2022 był trzecim w którym Kobierki nie schodzą z podium PGNiG Superligi Kobiet.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.