TOP5 Dolnośląskich Kół Gospodyń Wiejskich [GŁOSOWANIE]
KGW w Gogołowie
Koło Gospodyń Wiejskich w Gogołowie ma teoretycznie krótką historię działalności. Teoretycznie, bo jako koło Panie działają od kilku lat. Co jednak najważniejsze - w życiu swojej wsi aktywnie uczestniczą od wielu lat. Gdy trzeba - wysyłają sobie SMS i stawiają się w wyznaczonym miejscu i czasie. Jak mówią - dzięki działalności Kół, lepiej poznają się mieszkańcy całej wsi, a nie tylko najbliżsi sąsiedzi. Koło w Gogołowie słynie też z pierogów, żuru i pysznych chlebów. Po ich specjały ustawiają się kolejki. Stali klienci, przyjeżdżają na jarmark oczekując już przed otwarciem. Koło Gospodyń z Gogołowa chętnie organizuje też wycieczki, wyjazdy na warsztaty z innymi kołami, czy programy międzypokoleniowe, w których starają się przekazać młodszym swoje tradycje. ( fot. KGW Gogołów )
KGW w Domasławiu
Pieką, gotują, ozdabiają stoły - ale nie tylko! Potrafią też śpiewać. W repertuarze tradycyjne pieśni i utwory biesiadne, patriotyczne czy cygańskie. Koło Gospodyń Wiejskich w Domasławiu i działający przy nim zespół Aster powstały 11 lat temu. W działalność zaangażowanych jest kilkanaście osób, głównie panie. Po dwóch latach latach przerwy spowodowanej pandemią, teraz zapowiadają powrót do wcześniejszych aktywności - występów i kiermaszów świątecznych.
KGW w Przedwojowie "Folk"
Koło Gospodyń Wiejskich w Przedwojowie "Folk" wygrało właśnie wojewódzki konkurs na palmę wielkanocną. Koło powstało całkiem niedawno. Zrzeszeni w nim mieszkańcy promują przede wszystkim kulturę ludową, wiejską w całym regionie. ( fot: KGW w Przedwojowie )
KGW z Jakuszowa
W gminie Miłkowice chyba nikt nie ma wątpliwości, że jedno z najsprawniejszych i najbardziej utytułowanych Kół Gospodyń Wiejskich pochodzi z Jakuszowa. Panie z tamtejszej "Jarzębiny" sięgały po najwyższe laury m.in. w konkursie "Koło w sercu wsi" organizowanym przez Agencję Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa, czy na Festiwalu Smaku i Tradycji "Polska od Kuchni". ( Foto: KGW Jakuszów )
KGW Niezapominajki we wsi Włóki
W 2011 roku reaktywowało się Koło Gospodyń Wiejskich " Niezapominajki " we wsi Włóki niedaleko Dzierżoniowa. Koło liczy sobie 10 osób. Na co dzień organizują pikniki rodzinne , dożynki , biorą udział w korowodzie dożynkowym , robią wieńce na święto plonów i wystawiają na kiermaszach swoje lokalne produkty. Wszystko to oczywiście przy współpracy z Radą Sołecką cykliczna imprezą którą organizują" Niezapominajki " jest we wrześniu Święto Pieczonego ziemniaka. Jako jedyne koło gospodyń Wiejskich z Gminy Dzierżoniów " Niezapominajki " brały udział w Ogólnopolskiej Bitwie Regionów. ( fot: KGW Niezapominajki )
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.