Wrocław chce odbudować prestiż techników
Na początku XXI wieku szkoły zniknęły z mapy miasta. W 2006 wróciły, ale do dziś w mentalności wielu mieszkańców funkcjonuje przekonanie, że to szkoły w niższym poziomie nauczania. Dyrektorzy wspólnie z urzędnikami chcą więc przed rekrutacją promować w sieci przede wszystkim właśnie kształcenie zawodowe.
- Ma wiele plusów - przekonuje Ewa Szczęch, dyrektor Wydziału Szkół Ponadpodstawowych i Specjalnych:
Po skończonym technikum można rozpocząć studia i dorabiać już w swoim zawodzie. Wiele zawodów jest bardzo cenionych i poszukiwanych przez pracodawców. M.in technik informatyk, technik automatyk i technik programista. W wieku niespełna 20 lat można więc już mieć w kieszeni dobrze płatny zawód i rozbudowaną, specjalistyczną wiedzę. Można też rozpocząć studia i te umiejętności poszerzać. Popularność techników z roku na rok we Wrocławiu rośnie, choć niektórzy uczniowie przyznają, że to nie dla nich:
Promując technika miasto ma też inny cel - uwolnić jak najwięcej miejsc w liceach ogólnokształcących, które w tym i przyszłym roku będą bardzo przeludnione. We wrześniu naukę rozpocznie bowiem półtora rocznika - to skutek reformy sprzed 8 lat, kiedy naukę rozpoczęły siedmiolatki i część sześciolatków.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.