Zakochaj się w Komedzie, NIM WSTANIE DZIEŃ - spektakl muzyczny
Nadchodzi czas, w którym zagra dobry jazz, a gra obrazu i narracji wprowadzi Państwa w nową, intymną rzeczywistość. 27 kwietnia to dzień szczególny, zwłaszcza w kontekście polskiej muzyki jazzowej, obchodzimy wówczas 91 rocznicę urodzin wybitnego muzyka Krzysztofa Komedy.
W dniu jubileuszu, w Sali koncertowej Radia Wrocław odbędzie się jedyny w swoim rodzaju spektakl pt.: "NIM WSTANIE DZIEŃ", przedstawiający życie tego znakomitego artysty, tworząc jego niejednoznaczny i tajemniczy obraz.
Jest to pierwsza w Polsce interdyscyplinarna produkcja integrująca grę aktorską, muzykę w wykonaniu kwartetu jazzowego oraz wizualizacje.
Muzyk, przez wielu uważany za człowieka milczącego i zamkniętego w sobie, zaprasza widza do intymnej wyprawy w głąb prywatnego świata; osobistych rekonstrukcji zdarzeń, analizy relacji, wspomnień i przeżyć, które ukształtowały jego wrażliwość oraz muzyczną wyobraźnię.
Środek ciężkości opisywanego przez muzyka świata koncentruje się na dramacie jego umysłu, cierpieniu i samotności. Jest to próba wyciszenia wielu sporów dotyczących opisów (w ogólnodostępnych i nie zawsze rzetelnych publikacjach) okoliczności śmierci artysty.
Spektakl bazuje na dokumencie i literackiej fikcji; łącząc rozmaite dziedziny sztuki, dociera do szerokiego kręgu odbiorców.
2022 rok to dla spektaklu „Nim wstanie dzień" czas pełnego rozkwitu. Trasa teatralna refleksyjnej podróży z Krzysztofem Komedą w sposób znaczący zaznacza swoją pozycję na współczesnej, jazzowej mapie Polski.
Krzysztof Witkowski, pomysłodawca i reżyser spektaklu postanowił rozbudować pierworys, odejść od formuły referującej i stworzyć autorskie dzieło teatralne, będące połączeniem zróżnicowanych oraz oryginalnych działań twórczych zaproszonych do udziału w projekcie artystów.
Wspólnie z artystką Agatą Szubą stworzyli refleksyjny, a zarazem uniwersalny język wizualny, przetworzony przez nią w formę rysunkowych i malarskich notatek. Poddane przez Daniela Kusaka subtelnemu ruchowi ilustracje (zachowujące charakterystyczny styl ich twórczyni, Agaty Szuby) zbudowały wieloplanowe pejzaże pamięci Krzysztofa Komedy.
Reżyser rozbudował również fabułę pokazu, wprowadzając mocniejsze środki wizualne oraz dźwiękowe, metaforyzując tym samym skrupulatnie opisywaną przez aktora rzeczywistość. Proces rozkodowywania scenariusza, połączony z emocjonalnym działaniem na scenie stworzył zintensyfikowane formalnie, ponadgodzinne widowisko zapewniające publiczności wyjątkowe doznania, tym samym pozostawiając niezapomniany ślad po wielkim talencie artysty, który potrafił swoją muzyką opowiedzieć więcej aniżeli to, co widać na ekranie.
Na scenie zagrają: Adam Kawończyk zaliczany do czołowych trębaczy jazzowych w Polsce, Piotr Domagała gitarzysta jazzowy, twórca oryginalnych projektów z pogranicza jazzu i folku, Oleg Dyyak multiinstrumentalista, akordeonista, klarnecista i perkusista oraz Krzysztof Witkowski gitarzysta basowy, reżyser spektaklu. W rolę jednego z najgenialniejszych kompozytorów muzyki filmowej wcieli się Michał Kosela, aktor Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu.
Bilety do nabycia również w punktach stacjonarnych:
Księgarnia Książnica ul. Świdnicka 49
Księgarnia PWN ul. Kuźnicza 56
Sklep Muzyczny Ragtime ul. Traugutta 15
Sklep Muzyczny Riff ul. Piłsudskiego 28
Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Fundacja Promocji Muzyki i Terapii Green
Sponsor: Port Lotniczy Wrocław, który wspiera „Kulturę wysokich lotów".
Darczyńca: Fundacja KGHM Polska Miedź
Projekt współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Patronat medialny: TVP Kultura, Radio Wrocław
Specjalne podziękowania dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu za przekazane rekwizyty, bez których realizacja spektaklu nie była możliwa.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.