TOP5 dolnośląskich OSP edycja 4 [GŁOSOWANIE]
Głosowanie potrwa do soboty, 9 kwietnia, do godziny 15.30. Codziennie można oddać głos. Zwycięża straż, która uzbiera najwięcej punktów. Głosy oddawane z adresów IP będących węzłami sieci TOR oraz serwerami proxy oraz głosy oddane przez roboty będą usuwane.
OSP Chobienia
Mają wiele specjalności: ratują życie przy pożarach, wypadkach drogowych, powodziach... Od ub. roku w Krajowym Systemie Ratowniczo Gaśniczym mają przypisaną specjalizację wodną. Chociaż mieszkańcy Zagłębia Miedziowego najlepiej ich chyba znają z roli instruktorów pierwszej pomocy. Działają błyskawicznie: w dniu gdy Rosja napadła na Ukrainę zapakowali najpotrzebniejszy sprzęt i... pojawili się na naszej granicy - do dziś prowadzą tam punkt pomocy dla uchodźców.
OSP Trzebieszowice
Ci ochotnicy tworzą prawdziwą rodziną. Co ciekawe - niemal dosłownie. W OSP Trzebieszowice działają całe pokolenia. Dziadkowie, synowie z żonami i dziećmi, wujkowie czy wnuki. Kochają pomagać. Jednostka powstała w czasach powojennych. Gdy spłonęła poprzednia remiza wraz z żukiem - nie poddali się. Zorganizowali nowe miejsce i przebudowali stodołę na nową remizę, która służy im do dziś. W Trzebieszowicach działa ponad 40cioro ochotników. Wśród nich także strażacy zawodowi. Od 2007 roku jednostka znajduje się w Krajowym Systemie Ratowniczo Gaśniczym. Z biegiem lat do OSP dołącza też spore grono Pań oraz młodzieży. W wolnym czasie aktywnie startują w zawodach gminnych, powiatowych czy wojewódzkich - osiągając wysokie lokaty.
OSP Siechnice
OSP w Siechnicach działa od 1946 roku - pierwszą akcją, którą przeprowadzili strażacy było ratowanie śluzy na rzece Oławce wiosną 1947 roku. Było bardzo zimno, a akcja trwała kilkanaście godzin, ale się udało - można było odnotować pierwszy sukces. W jednostce pracuje w tej chwili czynnie około 50 druhów. Od 1997 roku OSP w Siechnicach należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, co uprawnia ją do uczestnictwa w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych, zarówno w kraju, jak i za granicą. Od 19 lat strażakom w akcjach pomagają specjalnie wyszkolone psy, a od 11 działa kolejna grupa specjalistyczna – Grupa Ratownictwa Wodnego.
OSP Brochocin
Nie mają ciężkiego sprzętu do gaszenia pożarów czy wielkiej remizy, która mieści kilka pojazdów. Na pierwszy rzut oka są niewielką, niewyróżniającą się w regionie jednostką ochotniczej straży pożarnej, a jednak nic bardziej mylnego. Na Dolnym Śląsku od lat wyróżniają się przede wszystkim tym, że są pionierami we wprowadzaniu nowoczesnych rozwiązań. Jako ochotnicza jednostka mają taką możliwość, zawodowe straże są w tym zakresie znacznie bardziej ograniczone. I tak właśnie OSP Brochocin jako pierwsza jednostka straży w Polsce wykorzystywała w poszukiwaniach drona, a ochotnicy zapewniają, że takich pomysłów mają zdecydowanie więcej...
OSP Świeradów Zdrój
Foto: Ochotnicza Straż Pożarna w Świeradowie Zdroju
OSP w Świeradowie Zdroju to miejska jednostka, niemal profesjonalna. Z dużą remizą, a właściwie dwiema, bo w Czerniawie jest druga z kilkoma samochodami i około 30 strażakami. Powstała w 1996 roku, w obecnej formie organizacyjnej, ale w Świeradowie straż była od zawsze. Są w niej naprawdę zapaleni strażacy, a nawet strażaczki.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.