Reakcja24: Pomoc uchodźcom, rzetelność informacji
Jak zwykle w poniedziałek rozmawialiśmy z Jarosławem Obremskim wojewodą dolnośląskim o sytuacji związanej z pandemią Covid-19 na Dolnym Śląsku i zapytamy o przygotowanie regionu do przyjęcia uchodźców z objętej wojną Ukrainy.
Rzetelna informacja to jeden z najważniejszych czynników wpływających na podejmowanie racjonalnych decyzji i wypracowanie możliwie najbardziej obiektywnego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość. Dezinformacja natomiast prowadzi do realizacji założonych przez zainteresowane podmioty celów, zgodnej z ich intencją zmiany poglądów i postaw, wreszcie - do podejmowania działań służących "dezinformatorom". Jakie są mechanizmy powstawania tzw. fake news, jak działa fake news generator, jakimi kanałami dystrybucji najchętniej posługują się twórcy fałszywych informacji, kim jest internetowy troll i co potrafi - o tym wszystkim rozmawialiśmy w Reakcji24. Ekspertami byli: prof. Karina Stasiuk-Krajewska z Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS, kierowniczka europejskiego projektu badawczego poświęconego fake news, także zajmująca się od lat etyką mediów oraz dr Dominik Lewiński z Uniwersytetu Wrocławskiego, teoretyk komunikacji, autor publikacji poświęconych fake news.
Na zakończenie prof. Dagmara Pokorna-Kałwak krajowa konsultant medycyny rodzinnej przypominała lekarzom, w jaki sposób wystawiać recepty ukraińskim emigrantom, żeby mogły być realizowane w polskich aptekach.
Posłuchaj:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.