"Chcesz sprzedać las? Odkupimy go od Ciebie"
- Do 2050 roku lasy w Polsce mają zajmować już nie 30, a 33% - mówi Malwina Sokołowska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu.
- Bez kupowania nowych gruntów nie uda się sprawnie zwiększyć tego obszaru - dodaje Kazimierz Śpiewak - Nadleśniczy z Nadleśnictwa Bystrzyca Kłodzka
To nie oznacza jednak, że skupowane będzie wszystko. - Przede wszystkim chodzi o grunty sąsiadujące, co pozwoli uporządkować pewne kwestie terenowe - wyjaśnia Kazimierz Śpiewak z Nadleśnictwa Bystrzyca Kłodzka.
Nadleśnictwo w ubiegłym roku zakupiło 3 hektary lasu. Często zdarza się, że na przyległych gruntach pojawia się mnóstwo samosiejek, a właściciele nie mają pomysłu na taki teren. Czasem grunty nie nadają się też pod rolnictwo, ale pod las idealnie. Zdarza się, że obcy grunt występuje też w środku lasu, lub w pewnym sensie go dzieli. To również da się rozwiązać. - Skupowane grunty są w każdym przypadku przewidziane do zalesienia - wyjaśnia Malwina Sokołowska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu.
Ceny są uzależnione od wielu czynników. M.in od położenia i kształtu działki, gatunków drzew, które na niej rosną, wieku drzewostanu i stanu sanitarnego. Każdy zakup na rzecz Skarbu Państwa poprzedza wycena rzeczoznawcy majątkowego. Za każdy taki zakup płaci samo nadleśnictwo. W przypadku braku funduszy, w grę wchodzą środki pochodzące z funduszu leśnego.
Jak informują Lasy Państwowe - w Polsce - rocznie sadzą 500 mln drzew. W ciągu ostatnich 75-lat powierzchnię, o jaką zwiększono ilość lasów można porównać z wielkością województwa lubelskiego, która wynosi 2,5 mln hektarów.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.