Trwa nabór kandydatów na ratowników w Sudeckiej Grupie GOPR
Egzamin, który zaplanowano na 5 i 6 marca, składa się z części praktycznej i teoretycznej. Na czym będzie polegał, opowiedział Radiu Wrocław instruktor GOPR Łukasz Pokorski:
Kandydaci muszą posiadać lub wypożyczyć sprzęt skiturowy. Drugi dzień egzaminów to część teoretyczna obejmująca pisemny egzamin z topografii i ogólnej wiedzy o GOPR.
Po zdanym egzaminie wstępnym przyszli ratownicy przyjmowani są na okres kandydacki, który trwa od 2 do 5 lat. Podczas stażu pełnią dyżury w stacjach ratunkowych i odbywają cykl szkoleń. W ich trakcie zdobywają umiejętności m.in. z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, poszukiwań osób zaginionych, ratownictwa ścianowego, jaskiniowego, ewakuacji z drzew, konstrukcji i kolei linowych a także wspinaczki i technik linowych. Uczą się również jazdy pojazdami terenowymi, skuterami śnieżnymi i współpracy z załogami śmigłowców.
Grupa Sudecka GOPR to jedna z 7 Grup Regionalnych GOPR niosących pomoc na terenie gór polskich (z wyłączeniem Tatr). Swą działalność opiera na pracy ratowników ochotników, pełniących dyżury na terenie Sudetów Środkowych i Wschodnich w stacjach ratunkowych w Wałbrzychu, Zieleńcu i Międzygórzu oraz dyżurkach w Sokolcu i Karłowie. Spotkać ich można także na stokach narciarskich Czarnej Góry, Zieleńca, Rzeczki i Dzikowca.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.