Umowa na budowę Aquaparku przy ul. Wilanowskiej we Wrocławiu podpisana
W 2022 roku wrocławianie będą mogli skorzystać z uroków Aquaparku na Brochowie, z kolei do końca 2023 roku powstanie kolejny taki obiekt – tym razem na wrocławskim Zakrzowie, przy ulicy Wilanowskiej. Dziś, 4 stycznia, podpisano umowę z wykonawcą.
– Już za pierwszym razem udało nam się rozstrzygnąć przetarg i podpisać umowę na budowę kolejnego basenu we Wrocławiu, który szczególnie będzie przydatny dla mieszkańców północno-wschodniej części miasta, jak i naszych sąsiadów z gminy Długołęka. Nie zapominamy także o uczniach pobliskiej SP nr 44, którzy również będą mogli korzystać z uroków nowo powstającego obiektu rekreacyjnego – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Basen przy ulicy Wilanowskiej 31, który będzie bliźniaczo podobny do budowanego właśnie obiektu na Brochowie, zaprojektuje i wybuduje konsorcjum Mosty Łódź oraz Magnitudo Sp. z o.o.
– Zainteresowanie klientów naszymi usługami pokazuje, że tego typu obiekty we Wrocławiu są niezbędne. Jesteśmy już w końcowej fazie budowy Aquaparku na Brochowie, a teraz będziemy mogli zmierzyć się z kolejnym zadaniem – budową obiektu na Zakorzowie, który mamy nadzieję, że także spełni oczekiwania mieszkańców i będzie miejscem tętniącym życiem – dodaje prezes Aquaparku Wrocław Grzegorz Kaliszczak.
Obiekt przy ulicy Wilanowskiej 31 wyposażony zostanie w trzy niecki basenowe, jacuzzi, strefę fitness, która będzie składała się z trzech sal zajęciowych i siłowni oraz saunarium, gdzie goście będą mogli skorzystać z uroków saun fińskich i parowych. Nie zabraknie także basenu letniego z podgrzewaną wodą, co w znacznym stopniu zwiększy komfort użytkowania. Teren wokół obiektu zostanie odpowiednio zagospodarowany, z budową niezbędnej infrastruktury parkingowej włącznie.
– Technologicznie obiekt ma być nisko energochłonny i wyposażony w system kogeneracji, czyli odzysku wód popłucznych i wód opadowych. Również w zakresie automatyki i zarządzania obiektem, inwestycja przy Wilanowskiej będzie stanowiła wzorzec proekologicznych i niskokosztowych rozwiązań – dodaje Grzegorz Kaliszczak.
Wykonawca od dnia podpisania umowy będzie miał 22 miesiące na realizację inwestycji, której koszt szacowany jest na 39,5 mln zł netto.
Prace na Brochowie idą zgodnie z planem
Trwają zaawansowane prace przy budowie obiektu na Brochowie, gdzie w miejscu dawnego kąpieliska miejskiego przy ulicy Polnej 10, już w maju tego roku mieszkańcy będą mogli skorzystać z uroków nowego obiektu sportowo-rekreacyjnego.
– Wszystko przebiega zgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem, dlatego nie przewidujemy żadnych opóźnień. Już zakończyliśmy prace związane z elewacją, wylewkami na wszystkich poziomach i kafelkowaniem niecek basenowych. Aktualnie układamy płytki na ścianach, prowadzimy prace w saunarium i te związane z infrastrukturą parkingową – mówi prezes wrocławskiego Aquaparku Grzegorz Kaliszczak.
Inwestycja powstająca w miejscu dawnego miejskiego kąpieliska, obejmie teren o powierzchni 18 tys. mkw., z czego prawie 13 tys. mkw. zajmie zieleń. Przy nowym obiekcie wykonawca zasadzi 35 drzew oraz prawie 600 mkw. krzewów i traw.
Nowy budynek to nie tylko basen, ale cały kompleks sportowo – rekreacyjny. Na pierwszym poziomie znajdą się 4 baseny wraz z infrastrukturą – szatniami, łazienkami, toaletami i punktem gastronomicznym. W strefie rekreacyjnej znajdzie się basen sportowy o wymiarach 25 x 14,5 m i głębokości od 1,3 – 1,8 m, basen do nauki pływania oraz basen z hydromasażem dla 12 osób.
Basen zewnętrzny będzie posiadał część brodzikową przeznaczoną dla najmłodszych klientów. Wymiary tej niecki to 25 x 20 m, a jej głębokość wynosi od 0,3 do 1,35 m. Basen czynny będzie sezonowo. Odwiedzający będą mogli również skorzystać z punktu gastronomicznego z ogródkiem barowym.
Przed Aquaparkiem powstanie też parking o powierzchni 600 mkw. z 5 miejscami dla osób z niepełnosprawnościami i 44 stojakami rowerowymi.
Z kolei na pierwszym piętrze budynku powstanie część sportowo-wypoczynkowa, czyli sale fitness oraz strefa saunarium. W strefie sportowej powstaną dwie sale fitness, o które zabiegli mieszkańcy Brochowa. W jednej z nich będą prowadzone zajęcia fitness, w drugiej zajęcia jogi. Z kolei w strefie saunarium znajdziemy dwie sauny fińskie, saunę parową, dwa pokoje masażu oraz pomieszczenie do wypoczynku.
Siłownia zewnętrzna, która aktualnie znajduje się na Polnej 10 zostanie przesunięta kilkanaście metrów dalej, tak aby nie kolidowała z budynkiem, ale była wciąż dostępna dla mieszkańców.
Wrocławski Park Wodny postawił na rozwiązania przyjazne środowisku. Obiekt na Brochowie będzie niskoemisyjny i zasilany zieloną energią, czerpiąc energię z techniki solarnej. Przy okazji wytwarzania energii z gazu w celu m.in. ogrzewania wody w basenach, będzie produkował energię elektryczną.
W podziemiach budynku znajdzie się zbiornik na wodę deszczową. Stamtąd woda trafi do zbiornika wody użytkowej. Następnie deszczówka będzie przefiltrowywana i używana do misek ustępowych oraz podlewania zieleni wokół inwestycji.
W bryle budynku pojawi się również zielona ściana, która oprócz funkcji dekoracyjnej będzie oczyszczać powietrze wokół inwestycji oraz, co szczególnie istotne w upalne dni, obniżać temperaturę otoczenia.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.