"Chodźcie z nami" - nowa wystawa Instytutu Pamięci Narodowej.
Wystawę tworzą fotografię z protestów ulicznych, jakie w trakcie stanu wojennego odbyły się we Wrocławiu. Autorką zdjęć jest Irena Dylawerska, która jak sama mówi, większość z nich robiła z okna wieżowca przy placu Grunwaldzkim:
Wrocław był bardzo aktywny w tamtym czasie, mówi Kamil Dworaczek z wrocławskiego oddziału IPN:
Wystawa, która będzie dostępna przez miesiąc, jest jednym z elementów wrocławskich obchodów 40. rocznicy ogłoszenia stanu wojennego. Od godziny 16:00 na wrocławskim placu Wolności można oglądać film poświęcony 40-stej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Film pokazuje historie ludzi, których stan wojenny w jakiś sposób dotknął osobiście, mówi Paulina Wołoszyn z Centrum Historii Zajezdnia:
Bohaterami produkcji są czynni uczestnicy stanu wojennego, jak na przykład były pracownik Polaru, który 14 grudnia uczestniczył w wielkim strajku w zakładzie pracy:
Film będzie wyświetlany na budynku Narodowego Forum Muzyki co 30 minut, aż do godziny 22:00.
Dodatkowo wrocławski IPN zachęca, żeby o 19:30 zapalić ofiarom stanu wojennego świeczki w oknie, czyli żeby utworzyć tak zwane "Światła Wolności". Ten gest w 1981 roku wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonywali mieszkańcy wielu krajów wolnego świata. Do postawienia w oknach symbolicznych świateł wezwali wtedy prezydent USA Ronald Reagan oraz papież Jan Paweł II.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.