Wałbrzych dołączył do globalnej sojuszu promującego czystą energię
Wałbrzych dołączył dziś do światowej inicjatywy PPCA (Powering Past Coal Alliance). Powstała po to by wspierać odejście od produkcji energii węglowej i przyspieszyć czysty wzrost.
Samo przyłączenie się do tej inicjatywy, nie przynosi bezpośrednio benefitów finansowych i materialnych - powiedział podczas podpisania dokumentu - Prezydent Wałbrzycha. Co zatem daje porozumienie i dlaczego więc miasto zdecydowało się przystąpić do sojuszu?
- mówi Roman Szełemej - Prezydent Wałbrzycha. Jak wyjaśniają przedstawiciele organizacji:
- Sojusz pozwala na wzajemne wsparcie oraz dzielenie się najlepszymi praktykami i doświadczeniami w procesie odejścia od węgla - dodaje Chris Radojewski z sekretariatu Sojuszu PPCA w Londynie.
Od września 2019 r. członkostwo w PPCA jest otwarte dla rządów krajowych, które są w trakcie opracowywania i wdrażania działań w zakresie odchodzenia od węgla. Członkowie inicjatywy wstępując do niej zobowiązują się, że nie będą budować nowych elektrowni węglowych, przestaną finansowa międzynarodowo węgiel, wyznaczą daty wycofania węgla, oraz dostosują swoją politykę do celu Porozumienia Paryskiego. To mówi o ograniczeniu globalnego wzrostu temperatury do znacznie poniżej 2°C, starając się ograniczyć go do 1,5°C.
To problem, który nie dotyczy tylko rządów - mówi James Hughes, Radca-Minister ds. Ekonomicznych w Ambasadzie Zjednoczonego Królestwa i Irlandii Północnej w Warszawie:
- Sojusz otwarty dla władz regionalnych i miejskich, które wyznaczyły rok 2030 jako datę wycofania węgla dla krajów OECD, oraz 2050 dla krajów spoza OECD, aby wprowadzić moratorium na węgiel i ograniczyć jego finansowanie - dodaje Chris Radojewski z sekretariatu Sojuszu PPCA w Londynie.
Wałbrzych jest drugim po Koninie miastem w Polsce, które przystąpiło do tego globalnego sojuszu.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.