Wrocław: "(NIE)zwykły Manhattan". Prapremiera filmu dokumentalnego
Architektura i lokatorzy kultowych wieżowców - to bohaterowie filmu dokumentalnego zatytułowanego (NIE)zwykły Manhattan. Na przedpremierowy pokaz zorganizowany w Pasażu Grunwaldzkim przyszli mieszkańcy kompleksu budynków i wrocławianie zainteresowani historią miasta. Jak mówi reżyser obrazu Filip Janerka podczas zdjęć udało się poznać nie tylko historię powstania tego niezwykłego kompleksu budynków.
Ikona ma swoje blaski i cienie. Po projekcji opowiadał o nich między innymi wieloletni inkasent gazowy Tadeusz Milczarek, który miał okazje odwiedzić wszystkie mieszkania na Manhattanie.
Jeden z twórców filmu, Michał Duda z Muzeum Architektury, mówił o tym, dla kogo to osiedle było budowane w latach 70.
W dokumencie nie mogło oczywiście zabraknąć autorki projektu Jadwigi Grabowskiej - Hawrylak, uznanej za jedną z najważniejszych postaci w historii polskiej architektury. Jej głos także pojawił się w filmie.
POSŁUCHAJ: Reportaż: Tajemnice Manhattanu
Wrocławski Manhattan przez lata zyskał status osiedla kultowego. Nie bez przyczyny „zagrał” w jednej z netfliksowych produkcji czy znalazł swoje miejsce na liście 757 najlepszych przykładów architektury XX wieku. Budowa kompleksu 16-piętrowych budynków połączonych esplanadą rozpoczęła się na placu Grunwaldzkim w 1970 roku.
WIĘCEJ: Dźwiękowa Historia: Wrocławski „Manhattan” i nie tylko...
W ostatnim czasie osiedle znowu zyskało rozgłos i miało swoje „5 minut” dzięki zdjęciu Chrisa Niedenthala, który na fotografii uwiecznił kobietę opierającą się o balustradę – nikt nie wiedział, kim owa kobieta jest. Przez kilka dni trwały poszukiwania i w końcu „główną bohaterkę” udało się odnaleźć! Historia pani Anety, bo właśnie tak ma na imię „kobieta ze zdjęcia”, jest jednym z wątków filmu „(NIE)zwykły Manhattan”.
ZOBACZ: Odnaleziono kobietę ze słynnego zdjęcia fotoreportera Chrisa Niedenthala
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.