Nie ma barier Dolny Śląsk
Historie ludzi odważnych, którym niepełnosprawność nie przeszkodziła osiągnąć sukces.
Miejsca, spotkania, imprezy bez barier tylko w Radiu Wrocław we wtorek i czwartek po godz. 17.30.
Audycje zrealizowano przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.
- Przełamując fale
Ponad siedem milionów złotych przekazał w tym roku samorząd województwa dolnośląskiego na pomoc osobom niepełnosprawnym. Pieniądze przeznaczono m.in na organizowanie pracy niepełnosprawnym, przystosowanie budynków do ich potrzeb czy rozwój turystki. O przełamywaniu barier na Dolnym Śląsku z Marszałkiem Województwa Rafałem Jurkowlańcem rozmawiała Ewelina Lis
- Paweł Parus
Są ze swoją ulubioną drużyną na dobre i złe - kibice piłkarskiego Śląska Wrocław z Klubu Kibiców Niepełnosprawnych działają już od dwóch lat. Kilkadziesiąt osób m.in. dzięki pomocy Urzędu Marszałkowskiego boraz samego klubu ma szanse oglądać mecze śląska na żywo - także te wyjazdowe. Łączy ich miłość do sportu - często chodzą także na mecze siatkarskie. Po ostatnim spotkaniu Impelu Gwardii z szefem klubu Pawłem Parusem rozmawiala Ewelina Lis:
Posłuchaj:
- Dolnośląskie przedszkola bez barier!
Dzieci z regionu uczą się tolerancji wobec osób niepełnosprawnych. Kilkudziesieciu nauczycieli zostało przeszkolonych przez Dolnośląski Instytut Doradczy. Specjaliści opowiedzieli jak rozmawiać z najmłodszymi o innych dzieciach różniących się wyglądem czy zachowaniem. O projekcie z Aleksandrą Sus z instytutu rozmawiała Ewelina Lis:
Posłuchaj:
- Nikollas Nieprzecki
Kocha sport. Świetnie pływa, jest pasjonatem Arsenalu Londyn i Śląska Wrocław. Realizuje marzenia mimo, ze nie jest to łatwe. Nikollas Nieprzecki z Wrocławia ma 13 lat i ma problemy z chodzeniem. Walczy z chorobą, na którą cierpi tylko kilka osób na świecie. Marzy o paraolimpiadzie. O marzeniach i pasjach z pierwszym bohaterem kolejnej serii programu Dolny Śląsk bez barier rozmawiała Ewelina Lis.
Posłuchaj:
- Tomasz Jakub Sysło
Mówią o nim człowiek renesansu - artysta, grafik, dizajner, malarz, rysownik, projektant czasem didżej. Tomasz Jakub Sysło z Wrocławia - nasz kolejny bohater programu Nie ma barier Dolny Śląsk nie oszczędza się w życiu publicznym - chociaż nie jest mu łatwo się w nim poruszać. Od 20 lat jeździ na wózku inwalidzkim.
Posłuchaj:
- Anna Rumińska
Produkty i otoczenie zaprojektowane dla wszystkich - tak w skrócie można streścić idee Uniwersal Dizajn mówiąc po polsku projektowania uniwersalnego. Filozofia projektowania bez barier narodziła się w Stanach Zjednoczonych, na Dolnym Śląsku z roku na rok staję się coraz bardziej popularna.
Posłuchaj:
- Jerzy Ogonowski
Dotknij, usłysz i poczuj - Wrocław ma pierwszą w Polsce stronę internetową dla niewidomych i niedowidzących. To przewodnik po najciekawszych miejscach w mieście. Koordynatorem przedsiewzięcia jest Wrocławski Sejmik Osób Niepełnosprawnych. Witryna jest tak skonstruwana, żeby można było z niej korzystać uzywając innych zmysłów niż wzrok. Jako pierwszy testował ją wrocławski tłumacz i podróżnik Jerzy Ogonowski.
Posłuchaj:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.