Mauzoleum rodziny Guttlerów w Złotym Stoku otwarte po remoncie
Remont podzielono na 3 etapy - wymienia Grażyna Orczyk, burmistrz Złotego Stoku.
To dobry przykład na to, że nie zawsze trzeba się przerazić kosztem inwestycji. Czasem pomoże podzielenie zadania na mniejsze etapy, tak jak to było w tym przypadku - dodaje burmistrz Grażyna Orczyk:
Budynek z niszczejącego, zasypanego liśćmi, bez szyb i stolarki drzwiowej - zmienił się w wyglądający niemal jak nowy. Inwestycję za 800 tysięcy zł sfinansowała gmina, w ramach polsko-czeskiego programu. Guttlerowie to ważny etap historii Złotego Stoku - tłumaczy Elżbieta Szumska z Kopalni Złota:
Remont jest efektem działań grupy inicjatywnej, która zawiązała się w 2015 r. i lobbowała na jego rzecz. Mauzoleum jest bowiem miejscem pochówku rodziny, która znacząco odmieniła losy Złotego Stoku. To dzięki Guttlerom, miasteczko stało się potęgą przemysłową, posiadało świetnie rozwijającą się Kopalnię Złota, w okolicy powstawały fabryki zapałek, porcelany czy prochu, a przede wszystkim - doprowadzono tam kolej czy elektryczność. Mauzoleum jest oświetlone i monitorowane. Zostało też dołączone do miejskiej trasy zwiedzania. Szczątki Guttlerów zostały pochowane ponownie z należnym im szacunkiem.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.