Pociąg do Chojnowa okazał się wielką szansą na rozwój tego regionu
To nie będzie superszybka kolej. Na tej trasie pociągi będą się rozpędzać maksymalnie do 80 km na godzinę. Jednak linia z Chocianowa do Chojnowa przez Rokitki może zmienić życie kilku tysięcy ludzi. W momencie, gdy ruszył remont torowiska, dwie duże firmy zdecydowały się wybudować w pobliżu swoje zakłady. -Teraz pojawiają się kolejni inwestorzy, wyjaśnia Andrzej Pyrz, Wójt gminy wiejskiej Chojnów.
-Bo dojazd do pracy to jest bardzo ważna rzecz. Dzisiaj jest rozmowa z dużym inwestorem, który zamierza kupić 28 hektarów od gminy Chojnów. To jest firma z kapitałem amerykańskim. Docelowo mają tam powstać dwie hale. Jedna o powierzchni stu tysięcy metrów kwadratowych.
Rozpoczęta modernizacja linii kolejowej to nie tylko zmiana gospodarcza, choć dzięki inwestorom gmina Chojnów z rolniczej właśnie przeobraża się w przemysłową. Planowane na wiosnę regularne połączenia z Chocianowa zakończą etap wykluczenia komunikacyjnego dla mieszkańców kilkunastu miejscowości.
W gminie wiejskiej Chojnów powstaje między innymi jedna z największych central logistycznych, bo załoga będzie miała zagwarantowany dojazd do pracy. - To również koniec naszych problemów z dojazdem choćby na większe zakupy czy do lekarza, twierdzą mieszkańcy Rokitek.
-Z tamtej strony jak na Chojnów, to tam już robią. Tam już drzewa wycięli, tor ściągnięty ten stary i będą teraz kładli nowe podkłady i nowe szyny. Tak, oczywiście, wszyscy czekają, bo PKS-u nie ma... Ja słyszałem, że w czerwcu ma już pociąg jeździć, ale czy to prawda będzie, czy nie? Trudno przewidzieć.
Nieoficjalnie wiadomo, że wykonawca remontu torowiska chce uporać się z zadaniem do wiosny. Ale co ważne -Remont torowiska między Chojnowem a Chocianowem, to tylko niewielki fragment znacznie większej kolejowej układanki, podkreślają reprezentanci Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Chodzi o unikatowe w skali kraju przedsięwzięcie. Marszałek naszego województwa przejął od PKP ponad 300 km nieużywanych tras. -Weszliśmy w etap ich odbudowy, wyjaśnia rzecznik urzędu Michał Nowakowski.
-Aby mieszkańcy Dolnego Śląska mogli wygodnie - za pośrednictwem kolei - podróżować. Przykładem takiej rewitalizacji, która już trwa jest modernizacja linii z Chojnowa do Rokitek, aby w przyszłym roku mieszkańcy mogli dojechać nie tylko do miejscowości nieodległych, ale również w stronę Wrocławia.
Dolnośląscy samorządowcy są przekonani, że za kilka lat kolej - przy odpowiedniej sieci połączeń - stanie się znacznie bardziej popularnym środkiem komunikacji, niż samochody.
Posłuchaj całego programu:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.