Pierwszy zbiornik przeciwpowodziowy na Ziemi Kłodzkiej już działa
To jeden z czterech obiektów wznoszonych przez Wody Polskie w Powiecie Kłodzkim. Budowa trwała od lutego 2018 roku i kosztowała 235 mln zł. To kluczowa inwestycja przeciwpowodziowa, która ma chronić Kłodzko i okoliczne miejscowości w przypadku wystąpienia powodzi tzw. stuletniej, mówi Przemysław Daca, prezes Wód Polskich:
Sieć czterech zbiorników będzie zdolna skumulować łącznie 16 mln m3 wody. To znacząco zmniejszy możliwe zniszczenia powodziowe, tłumaczy Henryk Wolf, dyrektor kontraktu:
W razie powodzi stuletniej, obiekt będzie w stanie spiętrzyć wodę na powierzchni blisko 50 hektarów i przetrzymać ją przez kilka dni, co pozwoli ochronić około 1200 mieszkańców z najbliższej okolicy. Czy to wystarczy? Na to pytanie odpowiada Daca:
Zbiorniki są dla nas bardzo ważne. Pozwolą zminimalizować ryzyko zniszczeń i ludzkich dramatów, które towarzyszyły mieszkańcom Ziemi Kłodzkiej podczas powodzi w 1997 roku, kiedy zginęło 20 osób, tłumaczy Starosta Kłodzki Maciej Awiżeń:
Wszystkie budowane zbiorniki to tak zwane zbiorniki suche. To oznacza, że na co dzień nie są wypełnione wodą. Powstały w miejscach szczególnie narażonych na gwałtowne wezbrania oraz powodzie.
Wody Polskie na terenie Dolnego Śląska realizują obecnie inwestycje na kwotę ponad 1 mld złotych. Celem jest zwiększenie ochrony przeciwpowodziowej mieszkańców. Zbiornik przeciwpowodziowy Roztoki i pozostałe trzy poldery powstają w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły, współfinansowanego przez Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju (Bank Światowy), Bank Rozwoju Rady Europy, jak również przy wsparciu środków z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 -2020 oraz budżetu państwa.
Łączny koszt wszystkich zadań realizowanych przez Wody Polskie w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły przekracza 5,5 mld złotych. Realizacja programu, już pod koniec 2023 ma zwiększyć bezpośrednią i pośrednią ochronę przeciwpowodziową dla 15,1 mln osób.
fot. Jacek Zych
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.