Dobra wiadomość dla kinomaniaków w Świdnicy. Po rocznej przerwie do miasta wraca Spektrum
Podczas przeglądu zostaną zaprezentowane najwybitniejsze filmy prosto ze światowych festiwali. Publiczność może liczyć na kilka seansów dziennie - mówi dyrektor festiwalu, Lech Moliński:
Przegląd jest również szansą na nagrody dla początkujących filmowców, którzy zaprezentują publiczności i jurorom swoje dzieła. Jak mówi wiceprezydent Świdnicy, Szymon Chojnowski, Spektrum cieszy się bardzo dobrą opinią w branży filmowej:
Festiwal Filmowy Spektrum jest organizowany przez Wrocławską Fundację Filmową oraz Świdnicki Ośrodek Kultury i finansowany ze środków miasta Świdnica.
W konkursie głównym o nagrodę powalczy pięć pełnometrażowych filmów z Polski oraz pięć produkcji zagranicznych, które zostały już wcześniej docenione na festiwalach filmowych. Widzowie zobaczą m.in. nagrodzony w Gdyni za reżyserię film „Moje wspaniałe życie” Łukasza Grzegorzka z Agatą Buzek w roli głównej, zdobywcę Złotych Lwów dla najlepszego filmu „Wszystkie nasze strachy” Łukasza Ronduda i Łukasza Gutta, laureata Złotej Palmy w Cannes „Titane” Julii Ducournau, czy nominowany do Oscara film Jasmili Žbanić „Aida”. W tym konkursie jedynym jury będzie festiwalowa publiczność.
W nowej sekcji konkursowej Bliżej/Closer znalazły się natomiast pełnometrażowe narracje o najbliższych relacjach i otoczeniu. „Widzowie wkroczą tu w rzeczywistość niewielkich wspólnot i przyjrzą się rządzącej w nich dynamice. Przeniosą się m.in. do francuskiego nadmorskiego miasteczka w filmie +Lato ‘85+ François Ozona, poznają tajemnice drzemiące w islandzkich bezdrożach w +Lamb+ Valdimara Jóhannssona czy poznają historię włoskich +Truflarzy+ w poruszającym dokumencie o starszych panach, którzy latami zbierali najcenniejszą, białą odmianę trufli” – zapowiadają organizatorzy. Nagrodę w tej sekcji, podobnie jak w konkursie głównym, przyzna publiczność.
Jak co roku podczas festiwalu zaprezentowane zostaną także najciekawsze filmy dokumentalne sezonu. W sekcji „Oko na dokument” znalazł się m.in. głośny film o Grecie Thunberg „Jestem Greta”, który będzie jednocześnie filmem zamykającym 7. edycję festiwalu, czy przebój tegorocznego festiwalu w Sundance „Ogniem pisane” o grupie mieszkanek Uttar Pradesh w Indiach, które wbrew stereotypom i uprzedzeniom, na przekór kastowemu systemowi i kryzysowi dziennikarstwa tworzą niezależną gazetę.
W czterech kategoriach konkursu „Okiem Młodych” - Fabuła, Dokument, Animacja i Amatorski znalazło się 35 tytułów z 14 państw, m.in. z Polski, Francji, Szwajcarii, Litwy, Rumunii, Rosji, Wietnamu czy USA. W każdej z konkursowych sekcji swojego faworyta wybierze trzyosobowe jury, w którego skład wejdą przedstawiciele świata filmu i sztuki. „Oprócz jury głównego, filmy oceniać będzie również jury lokalne: filmy fabularne oglądać będą uczestnicy terapii zajęciowej w Mokrzeszowi, dokumenty – osadzeni w Areszcie Śledczym w Świdnicy, a produkcje amatorskie przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Świdnica” – poinformowali organizatorzy.
Filmem otwarcia tegorocznej edycji będzie „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” w reżyserii Mateusza Rakowicza z Dawidem Ogrodnikiem w roli głównej - komedia akcji, inspirowana prawdziwą historią Zdzisława Najmrodzkiego, gwiazdy przestępczego półświatka i legendarnego króla ucieczek, który 29 razy wymknął się organom ścigania PRL.
Również w niedzielę pokazany zostanie film przygodowy dla młodych widzów „Czarny Młyn” na motywach powieści Marcina Szczygielskiego.
Pełny program festiwalu dostępny jest TUTAJ.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.