W przeddzień rozpoczęcia nowego roku akademickiego premier odwiedził wrocławskie uczelnie
Wydział powstał z połączenia ośmiu katedr do tej pory działających w ramach wydziałów Elektroniki, Informatyki i Zarządzania oraz Podstawowych Problemów Techniki. - To miejsce o niezwykłym natężeniu nowoczesnych technologii - mówił podczas spotkania z dziennikarzami premier Mateusz Morawiecki:
W przemówieniu premier podkreślał też rolę współpracy naukowców różnych uczelni:
???? Premier @MorawieckiM zwiedził nowy wydział Informatyki i Telekomunikacji @PWr_Wroclaw. pic.twitter.com/epxyNCBagR
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) September 30, 2021
Mateusz Morawiecki, z okazji drugiej rocznicy śmierci, złożył też kwiaty przy znajdującej się na terenie kampusu tablicy upamiętniającej jego ojca Kornela Morawieckiego, opozycjonisty z czasów PRL i założyciela Solidarności Walczącej.
W II rocznicę śmierci śp. Kornela Morawieckiego sala Sejmiku Dolnośląskiego otrzymała imię Marszałka seniora. Odsłonięta została również tablica upamiętniająca tę bezkompromisową postać, która zapisała piękną kartę w historii Polski. Cześć jego pamięci! pic.twitter.com/e7qKklxSmX
— Michał Dworczyk (@michaldworczyk) September 30, 2021
Podczas wizyty we Wrocławiu premier odsłonił też tablicę poświęconą Kornelowi Morawieckiemu w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim. Imię twórcy Solidarności Walczącej otrzymała również sala Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
Tablica została ufundowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.
fot. IPN Oddział Wrocław
Wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego na Uniwersytecie Wrocławskim zostało zakłócone przez grupę aktywistów manifestujących w obronie osób przekraczających granicę polsko-białoruską. Przed budynkiem demonstrujący krzyczeli m.in "macie krew na rękach" oraz "żaden człowiek nie jest nielegalny". W reakcji na udział premiera Mateusza Morawieckiego w uroczystości inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Wrocławskim grupa kilkunastu osób protestuje przed gmachem głównym uczelni. Od budynku oddzieleni są policyjnym kordonem.
Demonstranci mieli transparenty z hasłami "Macie krew na rękach" oraz "Tortury na granicy". Wznosili okrzyki: "żaden człowiek nie jest nielegalny", "Konwencja Genewska wciąż obowiązuje" czy "przestańcie torturować osoby na granicy", a także "nie chcemy morderców na uniwersytecie".
Wystąpienie premiera w budynku głównym UWr zostało zakłócone przez kilku działaczy. Mieli ze sobą transparent z hasłem "Morawiecki, nie zabijaj uchodźców". "Proponuję, żebyśmy porozmawiali sobie za chwilę po uroczystości" - odpowiedział Morawiecki, reagując na okrzyki. Rektor uczelni prof. Przemysław Wiszewski zwrócił się do demonstrantów: "bardzo szanujemy państwa poglądy, ale bardzo prosimy o niezakłócanie uroczystości i opuszczenie sali". Następnie premier zwrócił się do rektora o udostępnienie pomieszczenia, w którym mógłby porozmawiać z demonstrującymi.
Rzeczniczka uczelni Katarzyna Uczkiewicz poinformowała PAP, że po wystąpieniu premier, rektor oraz trójka protestujących spotkali się w gabinecie rektora i odbyli około półgodzinną rozmowę. Według informacji PAP, wśród osób, które zakłóciły wystąpienie premiera, był prof. UWr oraz polityk partii Razem i działacz Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej Wojciech Browarny i prof. UWr Marcin Czerwiński, członek stowarzyszenia "Nigdy Więcej", obaj będący uczestnikami uroczystości.
Od początku września Straż Graniczna odnotowała blisko 6 tys. prób nielegalnego przejścia z Białorusi do Polski. W związku z tą sytuacją, w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego obowiązuje od 2 września stan wyjątkowy. Objęte są nim 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim).
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.