Pierwsze spotkanie czesko-polskiej komisji ws. wieży widokowej na Śnieżniku
W rozmowach uczestniczą przedstawiciele resortów zajmujących się współpracą transgraniczną Polski z Czechami oraz samorządowcy z obu stron. Komisja powstała w wyniku skarg strony czeskiej do Komisji Europejskiej, w której zwracano uwagę na rzekome naruszanie przez Polaków warunków realizacji budowy. Kilka organizacji ekologicznych wskazywało m.in. na używanie ciężkiego sprzętu transportowego na prowizorycznej drodze prowadzącej na szczyt góry.
Polsko-czeski projekt powstaje w ramach programu współpracy transgranicznej INTERREG VA i częściowo jest finansowany ze środków unijnych. Przed siedzibą Centrum Rozwoju Regionalnego w Ołomuńcu przedstawiciele kilku organizacji ekologicznych oprotestowali ten fakt. „To w zasadzie perwersja, że fundusze publiczne wydawane są na szkody wyrządzane europejskiej przyrodzie” – powiedział przedstawiciel Wspólnoty Przyjaciół Jesioników Ondrzej Baczik.
Projekt „Ziemia kłodzka - ziemia orlicka - Śnieżnik” przewiduje budowę wieży, ośrodki informacji turystycznej, trasy rowerowe, parkingi i schronisko. Budowany obecnie obiekt powstaje w miejscu, w którym pod koniec XIX w. zbudowano kamienną wieżę imienia cesarza Wilhelma I. Została wysadzona w powietrze przez polskie władze w 1973 r.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.