Michał Dworczyk: Pierwsze ustawy Polskiego Ładu w przyszłym tygodniu (...) Także projekty Kukiza
Kiedy dojdzie do rekonstrukcji rządu?
Przede wszystkim zacznijmy od przypomnienia następującej kwestii - rząd to zawsze emanacja większości parlamentarnej, więc decyzje o kształcie rady ministrów podejmuje kierownictwo formacji politycznej i oczywiście prezes rady ministrów. Ja mogę powtórzyć słowa pana premiera Morawieckiego czy pana marszałka Terleckiego, że żadna głęboka rekonstrukcja nie jest planowana. Zdarzają się oczywiście zmiany kadrowe. Teraz np. premier pełni funkcję ministra rozwoju, co zapewne z czasem będzie musiało się zmienić. Ostatnio nastąpiła zmiana wiceministrów. Zmiany, owszem będą, natomiast głębsza rekonstrukcja nie jest planowana. My się zajmujemy przede wszystkim teraz sprawami istotnymi dla Polaków, czyli gospodarką, jej odbudową po pandemii covid-19 oraz przygotowaniami do czwartej fali.
A kiedy będą głosowane przez ten nowy rząd pierwsze ustawy Polskiego Ładu?
Mamy nadzieję, że na najbliższym posiedzeniu sejmu, czyli w przyszłym tygodniu, ale to jest oczywiście decyzja pani marszałek, która organizuje porządek obrad. Natomiast mija 100 dni od zaprezentowania Polskiego Ładu i mamy 10 bardzo ważnych projektów w formie aktów legislacyjnych. Ostatni był przyjmowany na posiedzeniu rządu - mamy 30 tysięcy kwoty wolnej od podatku i emeryturę, zniesienie limitu do specjalistów, 7% PKB na służbę zdrowia. To są wszystko projekty, które już zostały przyjęte jako akty normatywne w ramach procesu legislacyjnego.
Polski Ład pomoże w walce z inflacją?
Wszystkie projekty, które prezentujemy i które wprowadzamy mają dla większości Polaków, dla 90% Polaków pozytywny skutek albo przynajmniej neutralny. Mówię tutaj o podatkach i skutkach gospodarczych, ale oczywiście jeśli chodzi o procesy ekonomiczne związane z inflacją - przypomnijmy inflacja dotyka dzisiaj całą Europę, to nie jest zjawisko polskie - to to są procesy, nad którymi dziś faktycznie trzeba pracować, ale też one biorą się z szerszych trendów ogólnoświatowych. I też pamiętajmy, że rząd ma tylko niektóre narzędzia, które można wykorzystać - część z nich jest po stronie Narodowego Banku Polskiego czy innych instytucji.
A czy głosowane będą również ustawy zaproponowane przez Pawła Kukiza?
Decyzje o kształcie porządku obrad są decyzjami marszałek sejmu. Natomiast ja mam nadzieję, że jak najszybciej te projekty, nad którymi pracowaliśmy z Pawłem Kukizem będą przedmiotem obrad sejmu.
Kiedy Komisja Europejska zatwierdzi Krajowy Plan Odbudowy? I kiedy dostaniemy pieniądze? Jak pan sądzi?
My czekamy cały czas na zakończenie prac komisji europejskiej nad krajowym planem odbudowy dla Polski. Ostatnio pojawił się komunikat, który prostował informacje, które i tak były w pewien sposób zdeformowane i podawane przed media. Komisja europejska pracuje nad polskim KPO i mamy nadzieję, że jak najszybciej dokończy prace i środki będą uruchamiane. Natomiast my jednocześnie nie czekając na zakończenie tych prac uruchamiamy kolejne instrumenty finansowe, które w bardzo pozytywny sposób przekładają się na gospodarkę takie jak fundusz realizowany przez BGK Polski Ład. Blisko 20 miliardów złotych na działania inwestycyjne trafi do polskich samorządów w pierwszej transzy, a w tym roku jest przewidziana jeszcze kolejna transza. W związku z tym taki impuls inwestycyjny niezależny od tych środków europejskich, które są też oczywiście bardzo ważne i mamy nadzieję, że wkrótce będą uruchomione, ale ten impuls inwestycyjny i tak będzie miał miejsce.
Tyle z bieżących wydarzeń. Choć koronawirus nie odpuszcza, a teraz o nim, więc też jednak bieżące wątki. Dlaczego Polacy przestali się szczepić przeciwko covid-19? Zastanawiał się pan nad tym?
Szczepienia osób dorosłych w Polsce nigdy nie cieszyły się popularnością. Na 21 krajów Polska zajmuje, jeśli chodzi o szczepienia osób dorosłych przeciwko grypie 20 miejsce, czyli jest na miejscu przed ostatnim. Jeśli chodzi o szczepienia przeciw covid-19, jest trochę lepiej, bo jesteśmy na 17 miejscu, ale jest to oczywiście daleko niesatysfakcjonująca sytuacja. To jest taka postawa społeczna, sceptycyzm dorosłych Polaków do szczepień, ale ona jest faktem i teraz tego rodzaju postaw społecznych nie zmienia się z dnia na dzień, czy z miesiąca na miesiąc. To wymaga prowadzenia długofalowych działań, które zostały podjęte. Natomiast stworzony system szczepień doprowadził do tego, że wszystkie osoby, który były przekonane albo były otwarte na szczepienia mogą się dzisiaj zaszczepić. W tym systemie jest 60% pełnoletnich Polaków, czyli są zaszczepieni albo w pełni albo są po pierwszej dawce i wartość jest dużo lepsza, jeżeli chodzi o osoby najbardziej narażone przebiegiem covid-19, czyli osoby powyżej 70 roku życia, bo w tej grupie blisko 80% osób jest już zaszczepionych.
A czy do szpitali trafiają zaszczepieni czy ci którzy szczepienie odpuścili?
My oczywiście przekazujemy te dane. Do szpitali trafia znakomita większość osób, która jest niezaszczepiona - jeśli chodzi o osoby, które najciężej przechodzą COVID. Mówię nawet o takich dramatycznych przypadkach jak śmierć. Wśród takich osób ponad 99% jest niezaszczepionych. Te dane pokazują w sposób jednoznaczny, że szczepionka chroni przed ciężkim przebiegiem koronawirusa. Chroni przed śmiercią. Dlatego cały czas apelujemy i przekonujemy Polaków do szczepień.
Kiedy dotrze do nas czwarta fala pandemii. Do jakiego poziomu zachorowań na dobę może dojść w krytycznym momencie? Czy to też może mieć taki wymiar jak jeszcze wiele miesięcy temu?
Czwarta fala pandemii już się powoli rozpoczyna. Każdego dnia rośnie liczba osób zarażonych COVID-19. Proszę jednak zwrócić uwagę, że zupełnie inaczej przekłada się to na zajęte miejsca w szpitalu. Tych zajętych miejsc jest o wiele mniej, czyli presja na służbę zdrowia jest o wiele mniejsza, a to było zasadniczym problemem w poprzednich falach. Wtedy brakowało miejsc w szpitalach, trzeba było zamieniać oddziały na covidowe, tworzyć szpitale tymczasowe. Mamy nadzieję, że przy tej fali pandemii takie działania nie będą potrzebne m.in dlatego, że jesteśmy zaawansowani jeśli chodzi o proces szczepień. Trzeba podchodzić do epidemii z pokorą i w ten sposób podchodzimy przygotowując się na każdy wariant.
POSŁUCHAJ ROZMOWY:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.