GUS przypomina: trwa Narodowy Spis Powszechny
Samospis można wykonać samodzielnie, za pomocą własnego urządzenia (komputera stacjonarnego, laptopa, smartfona itd.), bądź w najbliższym urzędzie gminy. Urzędy gmin utworzyły w tym celu stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu, z których można skorzystać bezpłatnie. O ile zajdzie konieczność, Urząd Gminy zapewnia wsparcie upoważnionego pracownika Urzędu Gminy w realizacji samospisu przez Internet.
Przypomnijmy, na początku lipca Dolny Śląsk zajmował dopiero 13. miejsce wśród wszystkich regionów pod względem liczby zapisanych osób.
Spisem powszechnym objęte są: osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania oraz mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania oraz zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.
Równolegle z samospisem w spisie powszechnym, prowadzone są wywiady telefoniczne. Rachmistrzowie spisowi dzwonią do osób, które nie spisały się przez Internet lub dzwoniąc na infolinię spisową (22 279 99 99).
Na wszelkie pytania na temat Narodowego Spisu Powszechnego odpowiadaliśmy też w Reakcji24.
W przypadku tegorocznego Spisu Powszechnego często pojawia się problem wykluczenia cyfrowego. O tym jak GUS walczy z tym problemem, mówił na naszej antenie prezes GUS-u dr Dominik Rozkrut.
Nie warto odkładać samospisu do ostatniej chwili, również dlatego, że tylko te osoby, które spisały się przez Internet mogą wziąć udział w loterii. Ostatnie zgłoszenia przyjmowane są do 7 lipca br.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.