Niemcy stworzyli w synagodze centrum kultury
Synagoga w przygranicznym Görlitz, która przez około 30 lat była remontowana stała się Forum Kultury. Nasi sąsiedzi bardzo długo nie wiedzieli co zrobić z tym pięknym budynkiem, który przetrwał nawet Noc Pogromów z 9 listopada 1938 roku. Wówczas spłonęło wnętrze świątyni. W końcu powstała koncepcja stworzenia w niej miejsca spotkań wielu kultur, wielu narodów i wielu religii.
- Dobrze, że takie miejsca jednoczą ludzi. Tutaj spotykamy się, dyskutujemy i rozmawiamy - mówi Rafał Gronicz, burmistrz sąsiedniego Zgorzelca:
- Pierwszy raz byłem w synagodze w 2007 roku. Był to budynek w opłakanym stanie. Nasi sąsiedzi z Görlitz mówili wtedy o remoncie – dodaje Gronicz:
Nadburmistrz Görlitz Octawian Ursu mówi, że "Forum Kultury powinno być wypełnione duchem tolerancji i współdziałaniem kultur i religii. To tworzy naszą pokojową i przyjazną Europę, i nasze Europa-Miasto Zgorzelec/Görlitz".
Budynek synagogi został wzniesiony według planów drezdeńskich architektów Wiliama Lossowa i Maxa Hansa Kühne i został otwarty w 1911 roku po trzech latach budowy. Jako konstrukcja z żelbetonu o kopule mającej rozpiętość 26 metrów był wówczas innowacyjną sensacją. Jego remont kosztował ponad 12 milionów euro.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.