#polityka: Czy i kiedy uda się osiągnąć porozumienie ws. Turowa?
Rozmowy z Czechami ws. Turowa weszły w trudny etap technicznych rozstrzygnięć wielu kwestii, ze względu na przypadające na początek przyszłego tygodnia w Czechach święto, do rozmów wrócimy w kolejny czwartek - poinformował we wtorek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
Rokowania polsko-czeskie w sprawie kopalni węgla brunatnego w Turowie mają doprowadzić do powstania umowy międzyrządowej, która określi warunki, na jakich Czechy wycofają skargę złożoną do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
W lutym czeskie władze skierowały sprawę związaną z kopalnią Turów do TSUE. Ich zdaniem rozbudowa kopalni zagraża m.in. dostępowi do wody w regionie Liberca. W maju unijny sąd, w ramach środka zapobiegawczego, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni do czasu wydania wyroku.
Czy widać światełko w tunelu ws. rozwiązania tego polska-czeskiego konfliktu? - Myślę, że tak - mówiła na naszej antenie europoseł PiS Anna Zalewska:
- Niezależnie od rozwiązania tego konfliktu emocje pozostaną - mówił burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz:
Zarzuty, że rząd nie prowadził żadnych rozmów z Czechami odpierała Anna Zalewska:
Rafał Gronicz mówi, że konflikt z Czechami wisiał w powietrzu. - Rząd łatwo patrzy w przyszłość, ale nie chcę mówić o przeszłości - dodał Rafał Gronicz:
Jestem głęboko przekonany, że Polsce nie grożą kary finansowe ws. kopalnie Turów, ale podchodzimy do problemu bardzo poważnie – twierdzi premier Mateusz Morawiecki. Skąd ta pewność? Pytaliśmy o to europoseł PiS:
Rafał Gronicz powiedział, że czeka na efekty i "woli pana premiera za słowo nie trzymać". Czesi trzymają nas za gardło - powiedział burmistrz Zgorzelca:
Czy to jest dobry pomysł, żeby do negocjacji dołączyła Komisja Europejska? Na ten temat wypowiedział się Rafał Gronicz:
- Unia Europejska stosuje dyktat biznesowych rozwiązań - komentowała Anna Zalewska:
Posłuchaj całego programu:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.