Kotlina Kłodzka będzie lepiej przygotowana na powódź
Działania będą prowadzone w 9 miejscowościach: w Dusznikach – Zdroju, Szczytnej, Polanicy – Zdroju, Stroniu Śląskim, Lądku – Zdroju, Międzylesiu, Długopolu – Zdroju, Bystrzycy Kłodzkiej oraz w Kłodzku. Modernizacja ma ruszyć na wiosnę 2022 roku i zakończyć się w 2023 roku. Jak zapowiedział podczas konferencji prasowej w Kłodzku, Krzysztof Woś – Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą, na tym etapie w miejscach najbardziej zurbanizowanych zostanie zwiększona przepustowość koryt rzek. Przedstawił też na czym m.in. będą polegały prace modernizacyjne:
- Te prace będą głównie polegały na remoncie, odbudowie i rozbudowie wałów przeciwpowodziowych. Ale także jeżeli chodzi o wzmacnianie murów oporowych będą usuwane progi piętrzące, będą budowane kanały, obejścia, przepławki.
- Co ważne dla mieszkańców, nie będzie wywłaszczeń prywatnych gruntów, dodaje Krzysztof Woś.
Przy planowaniu działań wysłuchano głosów mieszkańców i zwrócono uwagę na ich obawy. Dzisiaj mieszkańcy chcą jak najszybszego oczyszczenia koryt, bo jak podkreślają rzeki od wielu lat są zaniedbane:
Na tym etapie prace zakładają inwestycje na terenach zurbanizowanych. Samorządowcy Kłodzka i powiatu przez wiele lat apelowali o poprawę bezpieczeństwa powodziowego. To dobra wiadomość dla Kłodzka, powiedział burmistrz Michał Piszko.
- W końcu ten przepływ zostanie tak uregulowany, że w granicach administracyjnych miasta będzie ta woda swobodniej płynąć , nie będzie występowała z brzegów:
Starosta Kłodzki Maciej Awiżeń zadeklarował współpracę i pomoc na każdym etapie.- Niech każdy robi to co do niego należy i na pewno będzie lepiej.
Wody Polskie planują kolejne inwestycje mające na celu poprawę bezpieczeństwa powodziowego, tym razem na terenach niezurbanizowanych. Pełną informację o konsultacjach i planowanych webinariach można znaleźć na stronie: stoppowodzi.pl
Inwestycje będą realizowane ze środków budżetu państwa, unijnych, Banku Światowego oraz Banku Rozwoju Rady Europy. Prace ruszą wiosną 2022 roku.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.