X Ogólnopolski Tydzień Świadomości Czerniaka
W ciągu ostatnich trzech lat (2018-2021) dzięki współpracy z 650 samorządami (powiatowymi, miejskimi, miejsko-wiejskimi, wiejskimi), a także gronem pedagogicznym w niemalże 3 300 szkołach - podstawowych oraz ponadpodstawowych zostało zorganizowanych ponad 63 tysiące godzin zajęć z uczniami na temat czerniaka.
Udział w zajęciach wzięło już do tej pory ponad milion uczniów (w skali całego kraju – z czego tylko w pandemicznym roku szkolnym 2020/2021 głównie w formie nauczania zdalnego ponad 430 tysięcy, co stanowi niemalże 10% uczniów w całym kraju. Edukacja nie byłaby możliwa, gdyby nie współpraca z 11
W ramach tegorocznej, jubileuszowej, X edycji kampanii realizowanej pod hasłem #Czerniak18+ postanowiono poruszyć wyobraźnię odbiorców. Wraz z tegorocznymi Ambasadorami akcji, znanymi aktorami Katarzyną Ptasińską i Arturem Barcisiem, został przygotowany film, w którym bohaterowie w niespodziewany sposób przenoszeni są do nieznanej przyszłości, gdzie mogą przekonać się, jakie są konsekwencje niestosowania się do zasad prewencji pierwotnej lub wtórnej, w tym przede wszystkim do ochrony przed słońcem i kontroli znamion u specjalistów.
ABCDE Czerniaka
Znajomość cech charakterystycznych czerniaka i regularna obserwacja znamion może pomóc we wcześniejszym wykryciu podejrzanych zmian, a tym samym dać szansę na całkowite wyleczenie.
A, jak asymetria – znamię wylewające się na jedną stronę;
B, jak brzegi poszarpane – znamię, którego brzegi nie są gładkie, które nie jest okrągłe/owalne;
C, jak czerwony, czarny, niejednolity kolor znamienia;
D, jak duży rozmiar – znamię o wielkości powyżej 6 mm;
E, jak ewolucja – znamię, które zmieniło się w krótkim czasie, powiększa się, unosi nad powierzchnię skóry, swędzi, pęka, piecze, wokół którego powstało kilka nowych znamion.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.