X Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej we Wrocławiu
We Wrocławiu znaleźliśmy się z wielu różnych powodów. Niektórzy mieszkają tu od lat, inni, prześladowani we własnym kraju, zaledwie kilka miesięcy temu znaleźli w stolicy Dolnego Śląska schronienie i szansę na lepszą przyszłość. Tak czy inaczej, diaspora białoruska staje się coraz liczniejsza. Z trwogą przyglądając się temu, co dzieje się na naszej Ojczyźnie, zdajemy trudny, lecz jakże ważny egzamin z jedności, solidarności i wytrwałości. W tej sytuacji wznowienie Festiwalu Niezależnej Kultury Białoruskiej we Wrocławiu wydało się czymś zupełnie naturalnym i oczywistym. Potrzebujemy tego małego święta, podczas którego będziemy dzielić się własną kulturą i sztuką, przypominając mieszkańcom miasta, jak wiele nas łączy i jak mało, w rzeczywistości, nas dzieli.
To już dziesiąta, czyli jubileuszowa edycja festiwalu. Dlatego w miarę naszych skromnych, lecz nieustannie rosnących sił, postaraliśmy się przygotować dla Was interesujący i różnorodny program. Zobaczycie m.in. akwarele białoruskiego malarza i grafika Alakseja Maraczkina, które zaprezentuje gościom, mieszkająca od kilku lat we Wrocławiu, wnuczka artysty. Obejrzycie nagradzany film krótkometrażowy Alaksya Poluyana Jezioro radości. Sekcję teatralną natomiast wypełnią pokazy na wielkim ekranie spektakli Białoruś obrażona Teatru Miejskiego w Gliwicach, wzruszająca kronika wydarzeń „białoruskiego sierpnia” autorstwa Andreja Kurejczyka, oraz powstały na podstawie powieści Andreja Horwata Radio Prudok niezależny projekt ToMy w reżyserii Stasa Żirkowa.
Bardzo nam zależało, żeby zapewnić wszystkim chętnym możliwość czynnego udziału w znacznej części wydarzeń. Stąd pomysł na warsztaty dla dzieci i ich rodziców oraz przygotowany wspólnie wieczór poetycko-muzyczny „Głosy Wolności”, a także czytanie teatralne białoruskiej sztuki. Ponadto watro będzie napisać pocztówkę do jednego z licznych w tej chwili więźniów politycznych na Białorusi, zadać swoje pytanie twórcom projektu „Teatr na faktach”, którzy pracując nad spektaklem dokumentalnym o Białorusi, zebrali dziesiątki wyjątkowych historii. Wreszcie – zabrać głos w panelu dyskusyjnym „Zima Wasza – Wiosna Nasza”. Swoistą ramą dla całości staną się unikatowe pokazy piaskografii od Aleksandry Konofalskiej, jednej z najlepszych światowych artystek w tej dziedzinie.
Na wszystkie wydarzenia zapraszamy do Dolnośląskiego Centrum Filmowego. Językami festiwalu są białoruski, polski oraz rosyjski. Wstęp bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc na warsztaty.
Spotkajmy się z białoruską kulturą w Mieście Spotkań. Czekamy na Was!
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.