Marlena Maląg: Ustawa o Kapitale Rodzicielskim w pakiecie pierwszych ustaw Polskiego Ładu
Polski Ład przewiduje kontynuacje programu 500+, ale czy przewidujecie jako ministerstwo podwyższenie tej kwoty?
Przede wszystkim, tak jak wielokrotnie powtarzam, ten dobry czas dla rodzin, który rozpoczął się ponad 5 lat temu, będzie kontynuowany, więc program 500+ będzie w tej formie, która jest kontynuowana. Czyli świadczenie powszechne, 500 złotych na każde dziecko i tutaj w tym zakresie nie planujemy zmiany. Do tej pory w tym zakresie. Do tej pory ponad 150 miliardów złotych trafiło do polskich rodzin.
Czyli definitywnie ta kwota nie będzie podniesiona?
Tutaj musimy spojrzeć szerzej, przede wszystkim na wparcie dla rodzin, które przekazujemy i na sytuację, w której się znajdujemy przez pandemię koronawirusa. Tak naprawdę świadczenie 500+, ale też inne programy społeczne, te dla seniorów, stały się swoistymi tarczami antykryzysowymi. Jeżeli chodzi o 500+, to zamierzamy to zostawić w tym kształcie, natomiast zamierzamy wprowadzać sukcesywnie instrumenty, które bardziej pronatalistyczne, które przede wszystkim pozwolą nam wyjść z tej pułapki demograficznej w której jesteśmy.
Polski Ład to też świadczenia w ramach opiekuńczego kapitału rodzicielskiego, które będą wypłacane na drugie dziecko. każda rodzina ma otrzymać 12 tysięcy złotych między 12 a 36 miesiącem życia dziecka. kiedy ustawa w tej sprawie i od kiedy rodzice będę mogli pobierać te świadczenia?
???? Minister @MarlenaMalag w @prwpl: Ustawa dotycząca Kapitału Rodzicielskiego jest w pakiecie pierwszych ustaw, które będą wprowadzane w ramach Polskiego Ładu, jesteśmy w trakcie przygotowań tej ustawy. Założenia są takie, że ma wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku.
— Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (@MRiPS_GOV_PL) June 11, 2021
Minister Paweł Wdówik kilka miesięcy temu zapowiedział na antenie Radia Wrocław powstanie ustawy o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. Wskazywał, że przepisy wspierają pracodawcę, a nie pracownika i ta kwestia wymaga pilnej regulacji. Czy udało się to wszystko już uregulować?
Jeżeli chodzi o wsparcie osób niepełnosprawnych to ten temat jest priorytetem rządu. W 2015 roku to było ponad 15 miliardów złotych na wsparcie osób niepełnosprawnych, teraz jest to około 30 miliardów. Te środki zostały zwielokrotnione. W lutym rząd przyjął strategię na rzecz osób niepełnoprawnych, właśnie przygotowaną przez pana ministra Wdówika i jest to plan kolejny wdrażania działań. Trwają prace nad ustawą, zarówno tę którą pan minister zapowiedział, ale także nad ustawą związaną z orzekaniem o niepełnosprawności. Ta ustawa jest ustawą bardzo trudną, ona będzie wymagała jeszcze szerokich konsultacji społecznych. Gdyż musi być dobrze przedyskutowana ze środowiskiem osób niepełnosprawnych, także z pracodawcami, a więc te prace są na etapie prac resortowych i między resortowych. Myślę, że ustawę będziemy mogli pokazać i konsultować społecznie w IV kwartale tego roku.
A czy Karta Dużej Rodziny zdaje egzamin?
???? Minister @MarlenaMalag w programie "Rozmowa dnia" w @prwpl: Od 9 czerwca Karta Dużej Rodziny jest w aplikacji mObywatel, więc ona jest cały czas rozwijana. Ma ona coraz więcej partnerów. Dziś jest ponad 29 tys. miejsc w Polsce, gdzie można z karty skorzystać.
— Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (@MRiPS_GOV_PL) June 11, 2021
Posłuchaj rozmowy:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.