Śląsk Wrocław powołał do życia fundację
Śląsk Wrocław od dłuższego czasu szczególną uwagę poświęca działaniom na rzecz lokalnej społeczności. Inicjuje m.in. kampanie, zachęca do oddawania krwi i osocza czy regularnie organizuje różnego rodzaju pomoc dla pacjentów wrocławskiej Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei”.
Klub ze stolicy Dolnego Śląska znany jest również z otwartości na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. To właśnie we Wrocławiu funkcjonuje największy w Polsce Klub Kibiców Niepełnosprawnych, zrzeszający niepełnosprawnych sympatyków sportu, którzy najliczniej w skali kraju pojawiają się na meczach WKS-u. Natomiast dzięki realizowanej wspólnie z Fundacją Katarynka audiodeskrypcji dla osób niewidomych i niedowidzących w spotkaniach Śląska z powodzeniem uczestniczą fani zmagający się z poważnymi wadami wzroku. Część z nich tworzy ponadto drużynę Śląsk Wrocław Blind Football, która najpełniej wciela w życie ideę „Piłka dla wszystkich”, reprezentując klub z sukcesami w kraju i za granicą.
Zawsze wierzyliśmy, że dla takiego klubu jak Śląsk liczy się coś więcej niż wyłącznie rywalizacja sportowa. Realizowanie misji społecznej, tworzenie klubu bez barier, otwartego dla wszystkich wrocławianek i wrocławian, traktujemy jako fundament naszej strategii. Z pełną świadomością chcemy wykorzystać siłę marki Śląska Wrocław, aby poprzez działalność fundacji wspomagać rozwój sportowy mieszkańców Wrocławia i znacznie rozszerzyć krąg osób, które możemy objąć naszym wsparciem – podkreśla Piotr Waśniewski, prezes klubu oraz Fundacji Śląska Wrocław.
Po tym gdy w maju 2020 roku w Śląsku Wrocław utworzona została sekcja piłki kobiecej, WKS stał się największym klubem piłkarskim w Polsce pod względem liczby drużyn (męskich i żeńskich) na szczeblu centralnym. Wpływ na tak liczną grupę młodych ludzi niesie ze sobą dużą odpowiedzialność, ale i zobowiązanie, by zachęcać do aktywności fizycznej również te osoby, które nie zostały objęte profesjonalnym szkoleniem piłkarskim. Fundacja Śląska Wrocław stawia sobie za cel zlikwidowanie różnic w dostępie do zajęć sportowych dziewcząt i chłopców, kształtowanie nawyku aktywnego spędzania czasu wolnego oraz upowszechniania idei wychowania poprzez sport.
Zależy nam na integracji różnych środowisk i budowaniu wspólnoty. Fundacja tworzyć będzie projekty skierowane zarówno do dzieci i młodzieży, jak i do osób starszych, często zagrożonych wykluczeniem. Nie zamykamy się na żaden rodzaj współpracy i chcemy wspólnie udowadniać, że w sporcie nie ma miejsca na bariery – dodaje Łukasz Wójcik, wiceprezes Fundacji Śląska Wrocław.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.