Instytut Pamięci Narodowej wyróżnił zasłużonych Dolnoślązaków
Uroczystość odbyła się w Sali Wielkiej wrocławskiego Ratusza. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski przyznano pośmiertnie Franciszkowi Gniewkowi za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej. Franciszek Gniewek m.in. dostarczał do rzeszowskiego getta żywność rodzinie Schipperów. Wyróżnienie odebrała wnuczka Patrycja Iwko. Nie ma wątpliwości, że świat potrzebuje takich ludzi, jak jej dziadek:
Wrocławski oddział IPN przyznał także Nagrody Honorowe Świadek Historii. Sześć wyróżnień trafiło do osób i instytucji z Dolnego Śląska, które mają zasługi dla upamiętniania historii narodu polskiego oraz wspierają od lat działania Instytutu. Wśród nagrodzonych osób znalazła się Dorota Święta, wiceprezes fundacji "Ku Korzeniom":
Nagrody IPN "Świadek Historii" otrzymali także: ppłk dr Józef Ledzianowski, Zdzisław Maciejewski, pośmiertnie ks. Stanisław Orzechowski, Dolnośląska Rodzina Katyńska i Lokalna Grupa Zwiadowców Historii z Jelcza-Laskowic: O wyróżnieniu opowiada prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.
Wśród nagrodzonych znalazła się m.in. Teresa Krusińska z Solidarności Walczącej. W latach 1982–1990 była zaangażowana w działalność podziemną. Zajmowała się m.in. kolportażem nielegalnej prasy. Współtworzyła Radio Solidarności Walczącej, pełniła tam funkcje redaktora, autora audycji oraz spikera:
Krzyż Wolności i Solidarności przyznany przez Prezydenta RP jest znakiem wdzięczności państwa polskiego za zmagania z systemem komunistycznym przed 1989 rokiem.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.