Nowy projekt MOPS dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej pozyskał na realizację projektu niemal 1,5 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.
„Adresatami tego projektu są przede wszystkim klienci naszego ośrodka, osoby często nieaktywne zawodowo i społecznie. Często samotne i doświadczające różnych problemów, jak ubóstwo, bezrobocie, niepełnosprawności, bezradność w prowadzeniu gospodarstwa domowego czy przemoc w rodzinie” – wyjaśnił Michał Szydłowski, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.
Jak wskazują inicjatorzy projektu, osoby te ze względu na niskie zarobki i niewielkie umiejętności życiowe mają ograniczony dostęp do niemal każdej dziedziny życia – kultury, opieki zdrowotnej, edukacji, sfery cyfrowej, prawnej itp., a wycofanie to pogłębia się z czasem, odbiera motywację i chęć do zmiany.
Uczestnicy programu wezmą udział w spotkaniach z pracownikami socjalnymi i będą mogli skorzystać m.in. z treningów rozwijających kompetencje osobiste, społeczne, e-kompetencje, czy umiejętności życiowe, takie jak załatwienie sprawy w urzędzie, czy dochodzenie swoich praw.
Inne formy pomocy oferowane przez MOPS to trening przeciwdziałania przemocy przeznaczony dla kobiet i ich dzieci – ofiar przemocy domowej, trening samoakceptacji, oraz grupa wsparcia dla ofiar przemocy. Uczestnicy będą mogli również skorzystać z poradnictwa prawnego, rodzinnego, psychologicznego, czy dla osób z niepełnosprawnościami.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.