Dźwiękowa Historia: Romuald & Roman
To był czas kiedy Romuald i Roman nagradzani byli na wielu odbywających się w Polsce przeglądach i konkursach. Było to związane z tym, że zespół, którego pierwszy skład tworzyli gitarzyści i wokaliści Romuald Piasecki i Roman Runowicz oraz perkusista Andrzej Tylec i basista Jacek Baran do swojej twórczości podchodzili nad wyraz profesjonalnie.
Managerem grupy został Tomasz Tłuczkiewicz, stawiający pierwsze kroki w tej materii, tekstami zajmowali się Andrzej Kuryłło i Ryszard Wojtyłło. Ale tym co od razu wyróżniało zespół Romuald i Roman od innych były koncerty, ich plastyczna, sprzężona z muzyką oprawa. A tu w roli głównej występował Stanisław Lose, podobnie jak Runowicz student architektury.
Stanisław Lose tworzył wielobarwne, wypełnione oleistymi substancjami błony, wyświetlane w trakcie koncertów na pożyczanych z wrocławskiej Politechniki projektorach Zeissa. A tworzone przezeń wizualizacje, wraz z baterią specjalnie skonstruowanych, wirujących reflektorów sprawiały, że spektakl muzyczny intrygował tłem będącym reakcją na improwizowaną muzykę.
Grupa co prawda prezentowała wysoki poziom wykonawczy, ale ambicje artystyczne nie szły w parze z produkcją miałkich, radiowych przebojów. Grupa choć zaistniała singlami nie zdołała jednak wydać żadnej płyty długogrającej, co przełożyło się na zakończenie działalności przez pionierów polskiej psychodelii. Bo chociaż pod tą nazwą z przerwami funkcjonować będą różne składy, ten pierwszy istniał do końca 1971 r. kiedy to Andrzej Tylec dołączył do koncertowego składu Czesława Niemena, a Roman Runowicz zasilił Nurt.
2 grudnia 1971 r. premierę miał „Trąd”, film zrealizowany we wrocławskiej WFF. Reżyser Andrzeja Trzos-Rastawiecki postanowił wykorzystać ujęcie, na którym widzimy fragment występu Romualda i Romana. Scena gdzie bohater grany przez Zygmunta Malanowicza wysadza korki w pewien sposób oddaje historię grupy, której „co rusz wyłączano światło”.
O legendzie nie tylko wrocławskiej muzyki opowiadali:
- Roman Runowicz (założyciel zespołu),
- Stanisław Lose (I manager i reżyser sceny),
- Marek Łaciak (manager zespołu w latach 1970, świadek reaktywacji grupy w latach 2000)
- Paweł Nawara z Kameleon Records (po latach ocalającej od zapomnienia nagrania Wrocławian).
Posłuchaj:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.