5,5 tys. osób zaszczepiło się punkcie szczepień zakładowych w Bibliotece Uniwersyteckiej
Od 11 maja w Bibliotece Uniwersyteckiej działa zakładowy punkt szczepień. Szczepionkę przeciwko COVID-19 mogą tam przyjąć studenci i pracownicy Uniwersytetu Wrocławskiego, ale także innych wrocławskich uczelni. Punkt uruchomiono dzięki współpracy z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu.
"W ciągu dwóch tygodni zaszczepiliśmy łącznie 5,5 tys. osób. Zdecydowaną większość stanowili studenci z Uniwersytetu Wrocławskiego, ale zaszczepionych zostało tu także 300 studentów Politechniki Wrocławskiej, 150 studentów AWF i 100 studentów Uniwersytetu Ekonomicznego. Nie byłoby to możliwe, gdybyśmy nie mieli wsparcia ze strony Uniwersytetu Medycznego" – mówił podczas czwartkowego briefingu prasowego prof. Przemysław Wiszewski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.
Władze uczelni przewidywały jednak, że studentów chętnych do zaszczepienia się będzie znacznie więcej. Aby wykorzystać zapas wolnych szczepionek, z których nie skorzystali studenci, Uniwersytet Wrocławski zaoferował pomoc wrocławskiemu MPK w organizacji szczepień pracowników spółki.
"Zareagowaliśmy na dramatyczny post pana prezesa MPK, w którym alarmował, że brakuje szczepionek dla pracowników. Ponieważ mamy świetną współpracę z wrocławskim przewoźnikiem, którą ostatnio sformalizowaliśmy, nasza odpowiedź była szybka i nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że musimy pomóc" – wyjaśnił rektor.
Dzięki wsparciu Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Medycznego w kilka dni preparat przyjęło blisko 250 pracowników wrocławskiego MPK.
"Jeżeli chcemy wrócić do normalnego życia, jeżeli Wrocław ma znowu odżyć, stać się takim Wrocławiem, jakim był, radosnym, pełnym studentów, to niestety studenci muszą się jak najszybciej zaszczepić" – mówił prof. Wiszewski, apelując jednocześnie do studentów z całego Wrocławia, aby skorzystali z punktu szczepień w bibliotece.
Prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder zwrócił uwagę, że pracownicy MPK codziennie są narażeni na ryzyko zakażenia, spotykając się z setkami pasażerów.
"Ta gwarancja bezpieczeństwa, którą dały naszym pracownikom szczepionki, jest więc bezcenna, za co serdecznie dziękuję" – powiedział.
Dr hab. Tomasz Zatoński, prof. nadzw. Uniwersytetu Medycznego podkreślił, że jest to przykład wspaniałej współpracy między wrocławskimi instytucjami. Zapowiedział też, że w Dzień Dziecka wspólnie z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym i pod patronatem prezydenta miasta uczelnia zorganizuje akcję szczepień najstarszych uczniów szkół.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.