Ryszard Krynicki z Silesiusem za całokształt twórczości
Krynicki jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. niezależnej Nagrody Poetów (1975), Nagrody im. Kościelskich (1976), Nagrody Fundacji Jurzykowskiego (1989) i Nagrody Friedricha Gundolfa (2000). W 2018 otrzymał honorowe obywatelstwo Poznania.
Jest autorem kilkunastu książek poetyckich, m.in. „Organizm zbiorowy”, „Ocalenie z nicości” „Kamień, szron”, „Przekreślony początek”, czy „Haiku. Haiku mistrzów”. Ryszard Krynicki jest także wydawcą i tłumaczem, zasiada w jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.
Ostatniego dnia festiwalu, w niedzielę, odbędzie się spotkanie z laureatem. Transmisję na żywo będzie można obejrzeć na Facebooku oraz na ekranie w ogródku Prozy Wrocławskiego Domu Literatury.
Jury Nagrody wybrało także pięć tomów, które konkurować będą o Silesiusa w kategorii książka roku oraz trzy, których autorzy ubiegać się będą o Silesiusa za najlepszy debiut.
Do miana najlepszej książki roku pretendują: „Psińco” Jana Barona, „Zakaz rozmów z osobami nieobecnymi fizycznie” Kamili Janiak, „Zakłady holenderskie” Radosława Jurczaka, „Na próbę” Aldony Kopkiewicz, oraz „Karapaks” Natalii Malek.
Z kolei w kategorii debiut roku nominowane zostały: „Czarna skrzynka” Jarosława Dudycza, „Bosorka” Katarzyny Szwedy i „Parkingi podziemne jako miasta spotkań” Aleksandra Trojanowskiego.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.